Informacje

Odpowiedź Ministra Finansów na wspólny dezyderat sejmowych Komisji Rolnictwa i "Przyjazne Państwo" rozpatrywana podczas posiedzenia tych Komisji w dniu 18 marca 2009 r. została przyjęta, ale nie zadowoliła wszystkich posłów

Zdaniem Krajowej Izby, popartej opiniami doradcĂłw podatkowych, odpowiedź Ministra FinansĂłw powinna zostać odrzucona.

Pozytywne przyjęcie tej odpowiedzi ma jednak charakter warunkowy, bo Komisje zobowiązały się do nadzorowania dalszych działań Ministerstwa FinansĂłw. Pod wpływem oświadczenia W-ce Ministra FinansĂłw Macieja Grabowskiego o wstrzymaniu przez organy skarbowe wykonania decyzji o domiarach podatkowych oraz zapewnień, że sprawa działĂłw specjalnych będzie miała wpływ na działania w celu zwiększenia pewności prawnej oraz deklaracji rozpoczęcia prac nad zmianami legislacyjnymi, posłowie zgodzili się czekać na proponowane przez ten resort rozwiązanie – złożenie wniosku do Naczelnego Sądu Administracyjnego o wydanie interpretacji ogĂłlnej w formie uchwały przez rozszerzony skład 7 sędziĂłw.
Poseł Romuald Ajchler – członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako jedyny wnioskodawca odrzucenia odpowiedzi Ministra FinansĂłw, przypomniał Ministrowi M.Grabowskiemu, że normy szacunkowe dochodu ustalił minister finansĂłw jako załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osĂłb fizycznych i postawił niezmiernie trafny zarzut:
„Nie chcecie stosować norm, ktĂłre sami wypracowaliście! Wczujcie się w sytuację podatnikĂłw”.

W  świetle intencji Komisji, stanowiących głĂłwny powĂłd sformułowania dezyderatu Nr 8/23  z dnia 23 stycznia 2009 r. – odpowiedź Ministra FinansĂłw nie spełnia oczekiwań Komisji. Nie odnosi się bowiem do bardzo poważnych zarzutĂłw dotyczących niedopuszczalnego stanu niepewności prawnej i stosowania prawa wstecz przez organy skarbowe.

Przyjęcie przez Komisje tej odpowiedzi i aprobata dla skierowania sprawy do NSA to tylko kolejne przedłużenie stanu niepewności prawnej podatnikĂłw.

Krajowa Izba wspĂłlnie ze Stowarzyszeniem Branży GrzybĂłw Uprawnych oraz z pozostałymi organizacjami reprezentującymi poszkodowanych podatnikĂłw, zmuszona jest złożyć pisemny protest przeciwko odpowiedzi Ministra FinansĂłw. Prezydia Komisji nie przewidziały bowiem możliwości wypowiedzi, podczas posiedzenia, dla strony społecznej – przedstawicieli organizacji branżowych zaproszonych  na to posiedzenie.

Trzeba przypomnieć, że dezyderat skierowany do Ministra FinansĂłw miał na celu jednoznaczne rozwiązanie problemĂłw producentĂłw rolnych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej i obronę tej grupy podatnikĂłw przed domiarami podatkowymi. Domiary podatkowe zostały nałożone na podatnikĂłw w związku z zakwestionowaniem przez organy kontroli skarbowej  rozliczeń z podatku dochodowego na podstawie norm szacunkowych dochodu za okres 5 lat wstecz.

Komisje Sejmowe, angażując się w tę sprawę, wzięły w szczegĂłlności pod uwagę fakt, że podatnicy, mieli prawo do przedświadczenia o słuszności swego postępowania. Prawo podatkowe dotyczące działĂłw specjalnych produkcji rolnej nie zostało bowiem zmienione od 1992 r. Rację podatnikĂłw potwierdzają coroczne decyzje urzędĂłw skarbowych w sprawie wielkości zaliczek na podatek dochodowy obliczanych na podstawie norm szacunkowych  dochodu oraz wiążące interpretacje podatkowe wydane na wniosek podatnikĂłw  przez NaczelnikĂłw UrzędĂłw Skarbowych. Interpretacje te jednoznacznie wyjaśniały kwestię sporu z resortem finansĂłw, stwierdzeniem, że prawo wyboru przez podatnikĂłw formy rozliczeń z podatku dochodowego nie jest ograniczone wielkością przychodu określonego w ustawie o rachunkowości na poziomie 800 tys. EURO (obecnie 1200 tys. EURO). Część z tych interpretacji została uchylona niezgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.