Informacje

Kolejna afera z zawyżaniem cen mięsa drobiowego w USA

Ceny mięsa drobiowego, tworzące indeks Georgia Dock, były w tym roku od 30 do aż 60 proc. wyższe niż ceny drobiu składające się na inne indeksy. Sytuacja jest o tyle poważna, że na podstawie indeksu Georgia Dock kalkulowane są ceny w długoterminowych umowach między producentami a wielkimi sieciami handlowymi, co w oczywisty sposĂłb oddziałuje na cenę detaliczną. Choć nikomu nie postawiono zarzutĂłw spekuluje się, że  producenci drobiu podawali nieprawdziwe dane. Sprawę jako pierwszy opisał The Wall Street Journal.

Indeks Georgia Dock funkcjonuje od 1973 roku. Powstaje w oparciu o ankiety wypełniane przez producentĂłw, ktĂłrzy podają dane dotyczące zawieranych transakcji wśrĂłd ktĂłrych najważniejsza jest cena oraz wielkość kontraktu. Istnieje podejrzenie, że koncerny drobiarskie podawały od długiego już czasu zawyżone ceny, przez co indeks oddziaływał niekorzystnie na ceny detaliczne w amerykańskich sklepach spożywczych. W publicznych dyskusjach podkreśla się fakt, że na 18 mięsnych firm drobiowych, ktĂłre są pytane o ceny przy tworzeniu Georgia Dock aż połowa należy do dwĂłch wielkich koncernĂłw. Od 28 listopada ankiety wykorzystywane do tworzenia indeksu będą musiały zawierać dokumenty potwierdzające prawdziwość raportowanych danych. Nie jest jeszcze jasne czy komukolwiek zostaną postawione zarzuty kryminalne.

Przypomnijmy, że w Polsce wiele rynkowych danych statystycznych rĂłwnież zbieranych jest w oparciu o ankiety, ktĂłre nie podlegają weryfikacji.