Informacje

Myć czy nie myć? Pytanie o surowe mięso drobiowe.

Mycie surowego mięsa drobiowego może przynieść więcej szkĂłd niż pożytku – wynika z nowej kampanii dotyczącej bezpieczeństwa żywności, ktĂłrą prowadzi agencja dbająca o bezpieczeństwo żywności w Szkocji, Food Standards Scotland (FSS).

Szkocka Agencja StandardĂłw Żywnościowych twierdzi,  że najczęstszą przyczyną zatruć związanych z żywnością jest Campylobacter. Bakteria ta dość powszechnie występuje w surowym mięsie, zwłaszcza drobiowym. Campylobacter  ginie, i tym samym przestaje być w jakikolwiek sposĂłb groźny, po ugotowaniu lub usmażeniu mięsa. Kluczowy wydaje się jednak sposĂłb przygotowania posiłku. Dlatego osoby przygotowujące mięso powinny bardzo dokładnie myć blaty robocze, aby bakteria nie przedostawała się na inne produkty żywnościowe. Ważne jest także wielokrotne mycie rąk, szczegĂłlnie po kontakcie z surowym drobiem.

Pracownicy FSS twierdzą też, że ze względu na śmiercionośną dla większości szkodliwych mikroorganizmĂłw temperaturę nie jest konieczne mycie mięsa drobiowego przed jego przygotowaniem. Mycie mięsa może bowiem spowodować rozsiewanie bakterii.