Informacje

„Jaja z hodowli klatkowej są najlepiej zbadane”

Nawet Jacek Bożek – Prezes i Lider Klubu GAJA nie mĂłgł odmĂłwić słuszności argumentom, przedstawionym przez ekspertĂłw od żywienia, utrzymania kur oraz jakości jaj i był zmuszony przyznać w audycji Dzień Dobry TVN (12 października 2007 r.), że „jaja z hodowli klatkowej są najlepiej zbadane”.

Prowadzący program – Wojciech Jagielski bardzo dowcipnie zaprezentował działalność tej organizacji: „Klub Gaja, ktĂłry dba o dobre jaja.”. Jednak, uruchomioną przez ten Klub dyskusję, ktĂłrej celem było przekonanie konsumentĂłw, żeby nie kupowali jaj pochodzących od kur utrzymanych w zamknięciu, bo „czy nieszczęśliwa kura może znieść smaczne jajo?, Wojciech Jagielski podsumował stwierdzeniem, że jaja te nie rĂłżnią się smakiem od jaj znoszonych przez „kurkę wolną”.

Dr Anna Boruta – ekspert Szkoły GłĂłwnej Gospodarstwa Wiejskiego wyjaśniła, że smak jaj zależy od żywienia kur, a kury utrzymywane w fermach są żywione optymalnie, co zapewnia odpowiednią wartość odżywczą jaj. Gdyby takie jajo to zastało zapłodnione, to po 21 dniach z tego jaja wylęgłoby się pisklę.

WspĂłłczesna kura jest takim samym ziarnojadem jak przedwojenna, a Provimax, Digestarom 1317, Ekstra 1 HP, Optimum to tylko nazwy handlowe dodatkĂłw paszowych do zbĂłż, ktĂłre zapewniają wymaganą jakość jaj. Nazwy takie mogą co prawda groźnie brzmieć dla konsumenta, jednak nie oznacza to, że kury żywione są preparatami chemicznymi, szkodliwymi dla konsumenta. Tak samo groźnie może być odbierana np. nazwa preparatu Vipromix, ktĂłry jest dodatkiem stanowiącym mieszankę polskich ziĂłł.

Dla producentĂłw jaj najważniejszy jest konsument i popyt na jaja z kodem 3.

W audycji pokazano film z supermarketu, na ktĂłrym konsument odpowiada na pytanie, czy wie jakie jaja kupić? Konsument bez zastanowienia odparł – jak produkt okaże się dobry, to kupię go następnym razem.

Izba jest wdzięczna telewizji TVN za obiektywny felieton na temat jakości jaj.