Informacje

Rekord produkcji mięsa drobiowego w 2016 roku

W 2016 roku Polska umocniła się na pozycji największego producenta drobiu w Europie. Według danych Eurostatu, o ubojach za jedenaście miesięcy zeszłego roku, produkcja mięsa drobiowego w naszym kraju wzrosła o 13 i pĂłł procent. Średnio, w Unii Europejskiej wzrost produkcji wyniĂłsł niespełna 4,9 procent.

WśrĂłd krajĂłw „unijnej wielkiej szĂłstki drobiarskiej”, ktĂłre odpowiadają za ponad 70 procent produkcji drobiu w Europie, żadne z państw nie osiągnęło nawet połowy dynamiki wzrostu jaki miał miejsce w Polsce. Drobiarze we Włoszech i Hiszpanii zwiększyli swoją produkcję o około sześć procent, wzrosty w Niemczech i w Wielkiej Brytanii wyniosły ponad jeden procent, a Francuzi zmniejszyli produkcję o ponad 2,6 proc.

Dynamika wzrostu z roku 2016 i lat poprzednich może być trudna do utrzymania. KIPDiP uważa, że w bieżącym roku wzrost produkcji mięsa drobiowego w Polsce może być jednocyfrowy, a przy dalszych problemach z grypą ptakĂłw, możemy mieć nawet pierwszy od kilkunastu lat spadek produkcji. OprĂłcz grypy ptakĂłw na osłabienie tempa rozwoju polskiego drobiarstwa wpłynie także sytuacja cenowa.

Zgodnie z analizami KIPDiP ceny skupu kurcząt rzeźnych znajdują się na poziomach wieloletnich minimĂłw, ktĂłre dla dużej liczby producentĂłw oznaczają systematyczne generowanie strat. PowodĂłw do zadowolenia nie mają także producenci indykĂłw. W styczniu tego roku indyki skupowano po cenach o ponad 16 procent niższych niż w styczniu zeszłego roku oraz o ponad 18 procent niższych niż dwa lata temu.

Od stycznia do listopada 2016 roku wyprodukowano w Polsce 2.077 tys. ton mięsa drobiowego. Cały zeszły rok, według prognoz KIPDiP, powinien zamknąć się wynikiem 2.266 tys. ton. Dla porĂłwnania, szacunki wielkości produkcji w 2016 roku dla drugiej w rankingu unijnych producentĂłw - Wielkiej Brytanii wynoszą 1.710 tys. ton. W pozostałych państwach „unijnej wielkiej szĂłstki drobiarskiej” produkcja w 2016 roku powinna ukształtować się następująco: Francja 1.675 tys. ton,  Hiszpania 1.530 tys. ton, Niemcy 1.527 tys. ton i Włochy 1. 370 tys. ton.