Informacje

Bezpieczeństwo produktów drobiarskich gwarantuje, obowiązujący w Polsce system wczesnego wykrywania ptasiej grypy

Systemy wczesnego wykrywania mają na celu egzekwowanie obowiązku szybkiego informowania Inspekcji Weterynaryjnej przez właścicieli ferm drobiu o wszelkich objawach chorobowych, co ma skutecznie zapobiec ewentualnemu wprowadzeniu do obrotu produktĂłw pochodzących od podejrzanych ptakĂłw.

Fermy drobiu są zobowiązane, na podstawie zaleceń GłĂłwnego Lekarza Weterynarii oraz specjalnych Decyzji Komisji Europejskiej, ustanawiających środki bezpieczeństwa biologicznego, do natychmiastowego zgłaszania podejrzanych objawĂłw, w oparciu o następujące kryteria:

- zmniejszenie spożycia pasz i wody o ponad 20%,

- zmniejszenie produkcji jaj o ponad 5% przez okres przynajmniej 2 dni,

- wskaźnik umieralności wyższy niż 3% tygodniowo,

- wszelkie objawy kliniczne lub zmiany pośmiertne stwarzające podejrzenie ptasiej grypy.

Środki bezpieczeństwa biologicznego polegają na wzmożonych kontrolach zdrowia ptakĂłw na fermach drobiu, ukierunkowanych na wczesne wykrywanie wszelkich objawĂłw chorobowych.

List otwarty Prof. dr hab. Tadeusza Frymusa – Kierownika Zakładu ChorĂłb Zakaźnych i Epidemiologii Katedry Nauk Klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, opublikowany w dniu 26 października 2005r. w „Gazecie Wyborczej” potwierdza, że produkty drobiarskie można konsumować bez obaw:

„Bądźmy więc czujni, przestrzegajmy ściśle zarządzeń weterynaryjnych i przygotowujmy się na najgorsze, ale jedzmy nadal drĂłb oraz jaja i nie popadajmy w panikę, bo dotychczas ptasią grypą nie dzieje się nic nadzwyczajnego.”