Informacje

Grypa ptaków – zwalczanie choroby, działania zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne

Informacja o środkach bezpieczeństwa biologicznego podjętych przez resort rolnictwa w związku ze stwierdzeniem w dniu 1 grudnia 2007 r. grypy ptakĂłw na terytorium Polski. Grypa ptakĂłw została potwierdzona badaniami w dwĂłch stadach indykĂłw na terenie wojewĂłdztwa mazowieckiego, w powiecie płockim, gmina Brudzeń Duży.


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorĂłb zakaźnych zwierząt, mając na uwadze ograniczenie ryzyka ewentualnego rozprzestrzeniania się grypy ptakĂłw, zarządził w dniu 1 grudnia 2007 r. wprowadzenie następujących zakazĂłw: organizowania targĂłw, wystaw, pokazĂłw i konkursĂłw z udziałem żywych ptakĂłw, handlu drobiem na targowiskach, utrzymywania drobiu na otwartej przestrzeni oraz odizolowania kaczek i gęsi od innego drobiu. Zakaz wejdzie w życie w dniu ogłoszenia. Poprzednio tego rodzaju zakazy obowiązywały 2006 r.

 

Celem wprowadzenia takich środkĂłw jest rĂłwnież zminimalizowanie ewentualnych strat ekonomiczno-gospodarczych spowodowanych rozszerzeniem się tej choroby u drobiu.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku, działając na podstawie przepisĂłw Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorĂłb zakaźnych zwierząt, wyznaczył wokĂłł ogniska choroby, obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km oraz obszar zagrożony o promieniu co najmniej 10 km. W określeniu wielkości tych obszarĂłw uwzględnia się czynniki geograficzne, administracyjne, ekologiczne i epizootyczne.

Ognisko choroby likwiduje się poprzez zabicie lub ubĂłj drobiu na podstawie nakazu Powiatowego Lekarza Weterynarii.

 

Na terenie tych obszarĂłw przeprowadza się spis drobiu w gospodarstwach oraz badania drobiu. Obszary te są objęte ograniczeniami w przemieszczaniu się drobiu i produktĂłw drobiarskich.

GłĂłwny Lekarz Weterynarii zobowiązany jest, oprĂłcz powiadomienia Komisji Europejskiej o wystąpieniu na terytorium Polski wirusa grypy ptakĂłw typu H5 u drobiu, rĂłwnież do wyznaczenia wokĂłł ognisk choroby obszaru A (obszar wysokiego ryzyka, składający się ze stref ochrony i nadzoru) - obszaru B (obszar niskiego ryzyka, ktĂłry odgranicza obszar A od wolnej od choroby części terytorium państwa członkowskiego, tzw. strefa buforowa). Wyznaczenie takich obszarĂłw jest niezbędne, aby uzyskać decyzję Komisji Europejskiej potwierdzającą, że granice obszarĂłw A i B znajdują się w wystarczającej odległości od miejsca, w ktĂłrym znajduje się ognisko choroby.

Uzyskanie takiego potwierdzenia ze strony Komisji jest jednoznaczne z brakiem podstaw do ustanawiania ograniczeń w handlu na rynkach innych krajĂłw członkowskich, produktami pochodzącymi spoza tych stref A i B.