Informacje

Ryzyko korekty na rynku brojlerów. Analiza.

Pogłębia się nadprodukcja kurcząt brojlerĂłw w Polsce. Jeśli to zjawisko będzie trwać nadal to ceny skupu kurcząt rzeźnych mogą spaść na dłuższy czas poniżej poziomĂłw opłacalności wielu producentĂłw – wynika z analizy Krajowej Izby ProducentĂłw Drobiu i Pasz. Powyższe stwierdzenia nie oznaczają jednak, że uczestnicy rynku powinni spodziewać się  nagłych i spektakularnych zmian, ktĂłre nastąpią w najbliższych dniach czy tygodniach. Naszym zdaniem proces ten będzie rozłożony w czasie i będzie miał nieciągły przebieg.

Ceny skupu kurcząt rzeźnych spadają w Polsce od kilku lat. W ostatnich czterech latach poziom cen w każdym miesiącu jest niższy w stosunku do porĂłwnywalnego miesiąca roku poprzedniego. W powszechnej na rynku opinii za spadki odpowiada nadprodukcja. Do tej pory nie określono jednak precyzyjnie od kiedy nadprodukcja występuje, ani jak ma ona poziom.

Badając to zjawisko, Krajowa Izba ProducentĂłw Drobiu i Pasz, na podstawie wspĂłłczynnika korelacji między wielkością wylęgĂłw piskląt brojlerowskich, a ceną skupu kurcząt określiła rok 2013 jako początek niedostosowania podaży do popytu zgłaszanego przez rynek. Wyskalowany wykres kwartalnych wielkości wylęgĂłw oraz kwartalnych cen skupu kurcząt pozwala precyzyjnie wskazać, że problemy producentĂłw brojlerĂłw mają swĂłj początek w trzecim kwartale 2013 roku (punkt przecięcia krzywych na wykresie).

Wykres poniżej

Dzięki analizie wykresu cen i wylęgĂłw można zaobserwować powiększający się rozdźwięk między ceną a produkcją. Niestety wykres nie odpowiada na pytanie jak duża jest ta rĂłżnica. Odpowiedź o wielkość nadpodaży Krajowa Izba ProducentĂłw Drobiu i Pasz uzyskała wykorzystując analizę dynamiczną porĂłwnującą zmiany wielkości produkcji do zmian wielkości eksportu. Dzięki zastosowaniu tej techniki KIPDiP określiła poziom nadprodukcji na koniec 2016 roku na około 190,1 tys. ton. Oznacza to, że – teoretycznie - powrĂłt w roku 2016 do poziomĂłw cenowych z roku 2013 byłby możliwy (przy braku zmian pozostałych parametrĂłw rynkowych) po ograniczeniu podaży o 8,4 proc. biorąc pod uwagę całkowitą wartość produkcji lub o 15,3 procent rozważając wyłącznie tę część produkcji, ktĂłra była przeznaczona na rynek krajowy.

Komentarz

Nasza analiza sugeruje, że rynek musi znaleźć nowy poziom rĂłwnowagi. Najbardziej prawdopodobne jest, że stanie się to przez zmniejszenie krajowej produkcji, ktĂłre poprzedzi spadek cen skupu brojlerĂłw. Taka sytuacja może mieć bardzo negatywne skutki dla najsłabszych producentĂłw. Z praktycznego punku widzenia istotne jest, że analiza KIPDiP nie odpowiada na pytanie kiedy cena może spaść poniżej poziomu opłacalności niektĂłrych producentĂłw. Zdaniem KIPDiP najbardziej prawdopodobne jest, że kłopoty hodowcĂłw mogą rozpocząć się jesienią tego roku.