Informacje

Konieczna jest szybka zmiana przepisów ustawy o paszach

Cytowane w mediach deklaracje ministra Rolnictwa - Marka Sawickiego, dotyczące dostosowania ustawy o paszach do unijnych przepisĂłw nie są wystarczające, aby przywrĂłcić stabilizację w branży paszowej i zapobiec poważnym zakłĂłceniom w systemie zaopatrzenia w surowce do produkcji pasz.

Krajowa Izba, powołując się na oświadczenie Ministra Rolnictwa przedstawione podczas konferencji prasowej w dniu 18 stycznia 2008 r., na targach „Zielony Tydzień” w Berlinie (opublikowane na stronie internetowej resortu rolnictwa), zwrĂłciła się do Ministra Rolnictwa – Marka Sawickiego o jak najszybsze uruchomienie procedur legislacyjnych skutkujących szybką zmianą przepisĂłw.

„Minister rolnictwa i rozwoju wsi – Marek Sawicki powiedział, że resort rolnictwa przygotował nowelizację tzw. ustawy paszowej, ktĂłre jest zgodna z prawodawstwem unijnym, gdyż będąc członkiem WspĂłlnoty Europejskiej i chcąc korzystać z wynikających z tego faktu przywilejĂłw, musi się dostosować do odpowiednich norm unijnych.”

Organizacje branżowe, zrzeszone w Radzie Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa, w tym rĂłwnież Krajowa Izba, wspĂłlnie postulują o niezwłoczne zniesienie zapisĂłw w art. 15 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach, dotyczących zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmĂłw genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.

Z inicjatywy organizacji branżowych działających w sektorach paszowym i w sektorze produkcji zwierzęcej w dniu 1 lutego 2008 r. odbędzie się konferencja prasowa w sprawie GMO, podczas ktĂłrej zostanie przekazane oficjalne stanowisko tych sektorĂłw.

Wprowadzone zakazy stosowania zmodyfikowanej śruty sojowej, ktĂłre miały obowiązywać od 12 sierpnia 2008 r., stanowią bowiem zagrożenie dla dalszego funkcjonowania branży paszowej i drobiarskiej ze względu na konsekwencje gospodarcze – wzrost kosztĂłw produkcji i nieuchronną utratę konkurencyjności polskiego sektora paszowo-drobiarskiego.

Dodatkowym uzasadnieniem dla podjęcia szybkich działań w tej sprawie są wysokie ceny surowcĂłw paszowych oraz bardzo trudna sytuacja sektora drobiarskiego dotkniętego skutkami grypy ptakĂłw.