Informacje

Wreszcie wiadomo czym różni się chów drobiu od hodowli

Z inicjatywy Krajowej Izby, 1 grudnia 2004 r. w siedzibie firmy „Drobiarstwo, Działy Specjalne” w DębĂłwce, odbyło się dyskusyjne spotkanie, ktĂłrego celem było uzyskanie odpowiedzi na kluczowe pytanie stawiane od lat przez właścicieli stad rodzicielskich drobiu czy są oni hodowcami oraz czy prowadzona przez nich produkcja jaj wylęgowych jest hodowlą? Wyjaśnienie tej kwestii ma bowiem podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zasadności sprawowania nadzoru hodowlanego nad reprodukcją drobiu.

W spotkaniu uczestniczyli zrzeszeni w Izbie właściciele stad reprodukcyjnych drobiu i zakładĂłw wylęgowych oraz zaproszeni goście: eksperci ds. hodowli drobiu – profesorowie SGGW i Akademii Rolniczej w Lublinie oraz przedstawiciele MRiRW, KCHZ oraz KRD-IG.

Wprowadzeniem do dyskusji był akademicki wykład Prof. dr hab. Tomasza Szwaczkowskiego z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Obecni na spotkaniu eksperci nie mieli wątpliwości, że fermy prarodzicielskie i rodzicielskie drobiu nie mają żadnego wpływu na postęp hodowlany, a działalność prowadzona w tych fermach jest jedynie efektem hodowli prowadzonej w fermach zarodowych.

Nieporozumienie wynika z nieznajomości podstawowych zasad hodowli, a nie z powszechnie używanego w potocznym języku określenia hodowca drobiu w odniesieniu do producenta jaj wylęgowych, czy rasy w odniesieniu do zestawĂłw rodzicielskich posiadających określoną nazwę handlową (markę) np. „gęś biała kołudzka”, „ROSS”, „COBB”.

Eksperci wyjaśnili rĂłwnież na czym polegają zasadnicze rĂłżnice pomiędzy chowem i hodowlą drobiu. Hodowla drobiu, prowadzona jest wyłącznie w fermach zarodowych. Programy genetycznego doskonalenia wartości hodowlanej drobiu realizowane są jedynie w rodach, utrzymywanych w fermach zarodowych. Zatem, wszystko co nie spełnia kryteriĂłw hodowli drobiu, jest jedynie odpowiednim rodzajem chowu, polegającym na produkcji jaj wylęgowych, żywca drobiu lub produkcji jaj spożywczych.

Opinie uczonych ostatecznie powinny mieć wpływ na zmianę przepisĂłw nadzoru hodowlanego. Zgodnie z unijną definicją kontroli zootechnicznej administracyjny nadzĂłr nad hodowlą ograniczony jest jedynie do zwierząt czystych ras, a we wspĂłłczesnej komercyjnej hodowli drobiu od kilkudziesięciu lat rasy występują jedynie w stadach zachowawczych.