Informacje

Jaja to wyjątkowy, naturalny produkt na idealne śniadanie

Przyznaje to „Gazeta Wyborcza”, zachęcając do jedzenia śniadań, w ramach nowego cyklu pt.: „Zdrowa środa” (środa, 5.11.2008 r.) promującego prozdrowotny tryb życia i poprawę zdrowia. Dobrze zbilansowane śniadanie, zapewniające komplet składnikĂłw pokarmowych niezbędnych na początek dnia, nie może obyć się bez jaj. „GW” obala mity o rzekomej szkodliwości cholesterolu zawartego w żĂłłtku. Irena Cieślińska – autorka artykułu pt: „Jajko czy musli czyli śniadaniowe co nieco.” wystąpiła w obronie jaj: „Jajko ma złą sławę – za sprawą swego przepysznego żĂłłtka zawierającego sporo cholesterolu. To wielkie nieporozumienie. Warto przywrĂłcić jajom dobre imię. ŻĂłłtko zawiera przede wszystkim tłuszcze nienasycone, ktĂłre podwyższają poziom frakcji dobrego cholesterolu, działają więc zdrowotnie na układ krążenia. Jajka są źrodłem bardzo wartościowego białka, witamin E, A, D oraz B, pokaźnej dawki fosforu, wapnia oraz choliny – składnika niezbędnego do prawidłowego rozwoju mĂłzgu. Natomiast lecytyna zawarta w żĂłłtkach chroni wątrobę, rozpuszczając cholesterol w żĂłłci i przeciwdziałając kamieniom żĂłłciowym. W zeszłym roku na zjeździe Experimental Biology prezentowano wyniki obserwacji , jakim poddano dwie grupy odchudzających się pań. Obie otrzymywały śniadania o identycznej kaloryczności. W połowie przypadkĂłw były to dwa jajka, w pozostałych – bułeczka. Zjadaczkom jaj udało się w ciągu dwĂłch miesięcy zrzucić o 65 % więcej kilogramĂłw, a jednocześnie ich poziom cholesterolu i trĂłjglicerydĂłw pozostał bez zmian.” Autorka artykułu wymieniła tylko kilka powodĂłw dla ktĂłrych warto jeść jaja, nie tylko na śniadanie. Dłuższą listę, dwunastu powodĂłw, wylicza Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC - International Egg Commision) - inicjator i koordynator Światowego Dnia Jaja, organizowanego już od kilkunastu lat w październiku (zawsze drugi piątek tego miesiąca).


Lista powodĂłw do konsumpcji jaj, opracowana przez IEC:

  1. Jaja są jednym z najbardziej wielofunkcyjnych produktĂłw żywnościowych na rynku.
  2. Jaja mają jeden z najwyższych wskaźnikĂłw koncentracji składnikĂłw pokarmowych.
  3. Gdy mĂłwimy o białku jaja, powinniśmy pamiętać, że zostało ono uznane przez naukowcĂłw za białko wzorcowe, ktĂłrego skład i proporcje zawartości poszczegĂłlnych aminokwasĂłw przyjmuje się za 100, przyrĂłwnując do wartości biologicznej białek innego pochodzenia (mięso, ryby, zboża itd.).
  4. Tłuszcz znajdujący się w jaju to w dwĂłch trzecich wysoko zdrowotne nienasycone kwasy tłuszczowe.
  5. Kupowanie jaj, wysokowartościowych produktĂłw pod względem pokarmowym, jest jednym z najlepszych sposobĂłw nabywania białka.
  6. Każda pora dnia jest dobra na spożywanie jaj.
  7. ŻĂłłtko jaja jest doskonałym źrĂłdłem choliny, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego mĂłzgu.
  8. Zawarte w jajach luteina i zeaksantyna są dwoma nowopoznanymi składnikami pokarmowymi, dzięki ktĂłrym jaja zostały zaliczone do tzw. żywności funkcjonalnej.
  9. Jaja są produktem do przyrządzenia niezwykle eleganckich dań na uroczyste okazje.
  10. Wzbogacenie odchudzającej diety w białko jaja, przyczynia się do większej stabilizacji poziomu cukru we krwi, co powoduje utrzymywanie się uczucia sytości przez dłuższy czas.
  11. Dzieci lubią jaja, a rosnący organizm potrzebuje składniki pokarmowe. Zatem jaja jako doskonałe źrĂłdło aminokwasĂłw mogą być świetnym pożywieniem dla dzieci.
  12. Październikowy Światowy Dzień Jaja warto wykorzystać jako inspirację do stworzenia nowych potraw z udziałem jaj.