Informacje

Wspólne starania ministerstwa rolnictwa i Inspekcji Weterynaryjnej - poparcie dla postulatów sektora jaj o przedłużenie użytkowania konwencjonalnych klatek.

Zapowiadane rozmowy w GłĂłwnym Inspektoracie Weterynarii w dniu 9 września 2010 r. odbyły w myśl stanowiska Izby i głoszonego przez nas hasła: "Dobrostan Tak - złomowanie niezamortyzowanych klatek Nie". Sprzyjający klimat do rozmĂłw stworzył, przedstawiony przez dr Krzysztofa Jażdżewskiego - Z-cę GłĂłwnego Lekarza Weterynarii, najnowszy raport ekonomiczny na temat aktualnej i przyszłej sytuacji europejskiego sektora drobiu i jaj spożywczych, wykonany na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Raport, sygnowany przez Departament Polityki Strukturalnej i SpĂłjności PE, zawiera prognozę negatywnych skutkĂłw wdrożenia wymagań dyrektywy 1999/74/WE roku na sytuację gospodarczą sektora jaj.
Opracowanie to oficjalnie potwierdza opĂłźnienie procesu wymiany klatek - w całej UE nadal 59% kur utrzymywane jest w konwencjonalnych klatkach. Stawia także diagnozę, że zakaz użytkowania tych klatek od 2012 r. spowoduje pogłębienie niedoboru jaj na wspĂłlnym rynku, znaczny wzrost cen jaj oraz import jaj i przetworĂłw z jaj z krajĂłw trzecich, w ktĂłrych nie są wdrożone normy dobrostanu. Zdaniem autorĂłw raportu, obecny poziom ceł nie ochroni unijnego rynku przed importem z tych kierunkĂłw.
 Z danych zawartych w tym raporcie wynika, że gospodarcze argumenty polskich producentĂłw  w sprawie przedłużenia terminu użytkowania konwencjonalnych klatek, co najmniej o 5 lat,  w pełni uzasadniają ponowne złożenie przez polski rząd wniosku do Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Najważniejsze ustalenia ze spotkania w GłĂłwnym Inspektoracie Weterynarii potrzebne do sformułowania warunkĂłw  okresu przejściowego w ponownym polskim wniosku o przedłużenie użytkowania klatek (tekst notatki ze spotkania w dniu 9 września 2010 r. zamieszczony jest pod niniejszym artykułem): 

Mając na względzie dotychczasowe stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące przedłużenia okresu przejściowego ustalono,  podczas tego spotkania, iż nowy wniosek powinien zawierać konkretne propozycje ze strony Polski dotyczące warunkĂłw okresu przejściowego.
W trakcie dyskusji stwierdzono, iż Polska powinna rozważyć zobowiązanie się do wprowadzenia od 2012 r. następujących wymagań :
• powierzchni klatki tj. 750 cm2/kurę oraz 2000 cm2 powierzchni całkowitej;
• odpowiedniej długości urządzeń do pojenia i karmienia, wymaganej w dyrektywie;
• wyposażenie klatki w odpowiednie przyrządy do skracania pazurĂłw.

Wydłużony okres przejściowy powinien objąć następujące parametry: wysokość klatki oraz wyposażenie klatek w grzędy, gniazdo i ściĂłłkę, a także wymagania określone w art.6. pkt.4  dyrektywy dotyczące odległości pomiędzy rzędami klatek i odstępu pomiędzy podłogą, a pierwszym poziomem klatek.

W rozważaniach nad ewentualnym wprowadzeniem odrĂłżniającego znakowania jaj, pochodzących    z niedostosowanych klatek, uczestnicy spotkania powołali się na przepisy jakości handlowej określające wymagania dla jaj przywożonych z krajĂłw trzecich, ktĂłre nie gwarantują spełnienia rĂłwnoważnych wymagań norm dobrostanu. Wystarczającym warunkiem przywozu jaj z takich krajĂłw jest oznakowanie opakowań napisem – „metoda chowu – norma niewspĂłlnotowa” (art. 30 ust. 3 rozporządzenia Komisji nr 589/2008).
Ponadto powołano się na regulację w unijnych przepisach jakości handlowej jaj (art. 11 rozporządzenia nr 589/2008) dotyczący zwolnienia z obowiązku znakowania jaj na skorupie w przypadku dostaw jaj bezpośrednio z miejsca produkcji do przetwĂłrstwa spożywczego. Przepisy te są argumentem do niewprowadzania nowego, odrĂłżniającego oznakowania jaj.
Stwierdzono także, że w negocjacjach z  Komisją Europejską dotyczących warunkĂłw wprowadzenia okresu przejściowego,  nie można zgodzić się, aby jaja z ferm objętych takim okresem przejściowym można było przeznaczać jedynie na rynek krajowy. Mając na względzie, iż większość jaj eksportowanych z Polski  jaj (ok. 25% krajowej produkcji)  pochodzi z ferm utrzymujących kury w klatkach konwencjonalnych, ograniczenie handlu tymi jajami spowodowałoby dramatyczną nadwyżkę jaj na rynku krajowym. Zdaniem Krajowej Izby ProducentĂłw Drobiu i Pasz, nie będzie możliwości zagospodarowania tej nadwyżki (ok. 3 mld szt jaj)  w krajowych zakładach przetwĂłrstwa jaj, ktĂłre wg. szacunkĂłw Instytytu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB przetwarzają ok. 12 % jaj wyprodukowanych w Polsce (ok. 1- 1,2 mld jaj)."

Dalsze planowane działania Krajowej Izby w omawianej sprawie
Ustalenia ze spotkania w GIW w dniu 9 września 2010 r.  stanowić będą podstawę do ponownego wystąpienia do Ministra Rolnictwa w następujących sprawach :
- wniosku do Komisji Europejskiej o derogację czasową we wdrożeniu wymagań dyrektywy 1999/74/WE,
-  wsparcia finansowego inwestycji wymiany klatek w latach 2010-2016 (kontynuacja wniosku Izby z 30 sierpnia 2010 r. do Ministra Rolnictwa).

Kontynuowane będą rĂłwnież starania o wsparcie polskiego sektora jaj przez COPA-COGECA.
Przedstawiciel Krajowej Izby będzie uczestniczył w posiedzeniu Grupy Roboczej KomitetĂłw COPA-COGECA i grupy konsultacyjnej "Jaja i DrĂłb" w dniu 22 października 2010 r. w ramach tematu:
"Informacje na temat wdrażania  dyrektywy 1999/74/WE" przewidzianego w porządku obrad tego posiedzenia."

O trudnościach ekonomicznych w wymianie klatek wypowiadali  się TVP 1- w audycji rolniczej "Tydzień" w niedzielę 5 września 2010 r., na żywo w studio : Z-ca GłĂłwnego Lekarza Weterynarii - dr Krzysztof Jażdżewski i Podsekretarz Stanu w MRiRW - Tadeusz Nalewajk, a w felietonie filmowym - Pan Waldemar Cieplik właściciel gospodarstwa FAŁKOPOL.
Link do nagrania tego programu:
-
http://www.tvp.pl/publicystyka/ekonomia-i-gospodarka/tydzien/wideo/05092010/2507772

Problem był także omawiany także w programie Redakcji Rolnej TVP 1 „Agrobiznes” – 16 września 2010 r. felieton „Klatki w potrzasku”.
Link: http://www.tvp.info/agrobiznes/wideo/16092010-1210/2517894

 
Zapis tekstu z tego programu opublikował rĂłwnież Pierwszy Portal Rolny w dniu 17.09.2010 r. 
http://www.ppr.pl/artykul-klatki-w-potrzasku-158819-dzial-1.php

Podczas spotkania w GłĂłwnym Inspektoracie Weterynarii stanowisko Krajowej Izby prezentowali :Rafał Ratajczak - Przewodniczący Specjalistycznej Sekcji ProducentĂłw, DystrybutorĂłw i PrzetwĂłrcĂłw Jaj Spożywczych; Joanna Chinalska - Z-ca Przewodniczącego Sekcji; Jan Miękoś - Z-ca Przewodniczącego Sekcji; Piotr Lisiecki - Wiceprezes Izby i Barbara Ulatowska – Dyrektor Biura Izby.
W spotkaniu uczestniczył także Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych - Wiktor Szmulewicz.Krajową Radę Drobiarstwa - IG reprezentował Sylwester Gajewski - producent jaj.Przedstawiciele tych dwĂłch organizacji w pełni zgadzali się z naszym stanowiskiem dotyczącym przedłużenia użytkowania konwencjonalnych klatek oraz proponowanych warunkĂłw okresu przejściowego.