Informacje

Przeciwnicy GMO ignorują wyniki badań nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego produkowanych z udziałem pasz GMO, a ekspertów - biotechnologów traktują jedynie jako "zwolenników" GMO.

Świadczy o tym reportaż – „Jedzenie z obcym genem” wyemitowany przez TVN (program Uwaga w dniu 27.10.2010 r.) i wypowiedzi Marka Krydy – działacza ekologicznego. Ich celem jest straszenie konsumentĂłw i sterowanie ich zachowaniami - wbrew naukowemu uzasadnieniu.
Warto przeczytać, co na  temat konsumenckich obaw i potrzeby kształtowania świadomości społecznej w sprawie GMO mĂłwi prof. Tomasz Twardowski w rozmowie w Tygodniku „Polityka”, artykuł  pt.: „Czarny jak tulipan, słodki jak ogĂłrek”. Fragmenty tej rozmowy można przeczytać na naszej stronie internetowej w artykule pt. „Nowa ustawa o organizmach genetycznie zmodyfikowanych – prace w sejmie”. - http://www.kipdip.org.pl/article/id/460

Wyniki badań potwierdzające, że produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso drobiowe i jaja są wolne od GMO, prezentowane były podczas konferencji naukowej w Sejmie w dniu 22 marca 2010 r.  Badania przeprowadzone zostały w Instytucie Zootechniki – PIB oraz Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB, na zlecenie Ministra Rolnictwa.
 
Wyniki badań, omĂłwione przez autorĂłw w artykułach opublikowanych w „Polskim Drobiarstwie nr 1/2010 i nr 2/2010, potwierdziły całkowite bezpieczeństwo stosowania pasz genetycznie modyfikowanych zarĂłwno dla drobiu, jak i dla konsumenta:
„
Wyniki uzyskane w doświadczeniach własnych na intensywnie użytkowanych kurczętach rzeźnych i nioskach potwierdzają, że  stosowanie poekstrakcyjnej śruty sojowej produkowanej z roślin GM (RR) i ziarna kukurydzy GM (MON 810) nie ma negatywnego wpływu na produkcyjność drobiu. Badana pasze GM charakteryzują się u drobiu rĂłwnowartością odżywczą w stosunku do ich konwencjonalnych odpowiednikĂłw. Nie wykazano rĂłwnież żadnych negatywnych następstw ich stosowania w odniesieniu do statusu metabolicznego i zdrowotnego ptakĂłw, w tym efektywności działania układu immunologicznego. Brak transgenicznego DNA , specyficznego dla badanych roślin transgenicznych w treści jelit i dalszych odcinkĂłw przewodu pokarmowego oraz w kale, świadczy o wysokiej efektywności jego hydrolizy u drobiu. nie stwierdzono obecności transgenicznego DNA w narządach wewnętrznych, krwi oraz w tkance mięśniowej i jajach, co wskazuje na brak transferu wykrywalnych fragmentĂłw transgenĂłw z przewodu pokarmowego do organizmu ptakĂłw.”

O badaniach tych pisaliśmy już wcześniej na naszej stronie w artykule z dnia 20 stycznia 2010 r.: http://www.kipdip.org.pl/article/id/467 .

W ramach prac nad nową ustawą o GMO, w związku z uruchomieniem publicznej debaty, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizował w dniu 22 marca 2010 r. naukową konferencję:
„GMO jednym z czynnikĂłw prorozwojowych polskiego rolnictwa i obszarĂłw wiejskich – prawda o szansach i zagrożeniach genetycznej modyfikacji roślin i zwierząt.”
Konferencja ta odbyła się w Sejmie pod patronatem Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.
Wykłady wygłosili eksperci z: Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Instytutu Zootechniki – PIB, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, Szkoły GłĂłwnej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz biotechnolodzy z najważniejszych ośrodkĂłw naukowych, m.in.: prof. Tomasz Twardowski reprezentujący Polską Federację Biotechnologii a także przedstawiciele organizacji producentĂłw rolnych: Adam Koryzna – Prezes Koalicji na rzecz Nowoczesnego Rolnictwa oraz prof. Stanisław Zięba – Prezes RGŻ.