Informacje

Newsweek o specjalnym programie badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - artykuł: "Najzdrowsze jaja na świecie".

„Wrocławscy naukowcy opracowali unikatową technologię produkcji jajek, ktĂłre zbawiennie wpływają na serce , układ nerwowy i kości człowieka . Suplementy diety zrobione z ich białek, żĂłłtek, a nawet skorupek wejdą na rynek już w przyszłym roku.
Kluczem do sukcesu jest specjalnie opracowana dieta kur, ktĂłre nie tylko dziobią pasze z mączki rybnej, ale także piją świeżo tłoczony olej rzepakowy i lniany.
- Znoszone przez nie jaja mają duże ilości kwasĂłw omega-3 , ktĂłre chronią np. przed zawałami serca. Zawierają także fosfolipidy, a także witaminy z grupy B oraz A i E. Natomiast skorupki można przerabiać na preparaty zabezpieczające przed osteoporozą – mĂłwi prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego wre Wrocławiu i koordynator projektu Ovocura. To właśnie w ramach tego przedsięwzięcia nad jajami, ktĂłre pomogą  chronić przed przed chorobami cywilizacyjnymi (m. in.  alzheimerem), pracuje blisko 130 naukowcĂłw z trzech wrocławskich uczelni:  Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Medycznej i Politechniki.
– W ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy  pilotową linię technologiczną , ktĂłra przerabia dostarczany przez kury surowiec na gotowe do jedzenia tabletki – mĂłwi Trziszka. Podwyższona zawartość  kwasĂłw omega – 3 sprawia, że jaja mają niezbyt przyjemny zapach. Dlatego szanse PolakĂłw na usmażenie wyjątkowo zdrowej jajecznicy nie są duże. Co więcej, amatorĂłw może odstraszyć cena. Koszt jednego z wyprodukowanych dotąd 3 tys. jaj to ok. 2 zł. Będzie jednak taniej, bo produkcją zainteresowani są kolejni hodowcy.
 
„
ŹrĂłdło: Newsweek nr 48/2010, 28.11.2010 r.

O innowacyjnej technologii produkcji biopreparatĂłw na bazie nowej generacji jaj w artykule: „Jaja surowcem do produkcji cennych bioaktywnych substancji” rĂłwnież na stronie www.jedzmyjaja.pl  -  http://jedzmyjaja.pl/aktualnosci15.pdf