Informacje

Bardzo późno ruszyła oficjalna dyskusja w sprawie problemów z wdrożeniem dyrektywy 1999/74/WE.

W dyskusji  tej wzięli udział rĂłwnież eurodeputowani, a niebawem jej ster przejmie Komisja Europejska, zobowiązana przez Parlament Europejski do podjęcia niezbędnych działań.
Dyskusja odbyła się  w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego w sierpniu i wrześniu br.  i ostatecznie zaowocowała uchwaleniem w dniu 16 grudnia 2010 r. Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnego sektora chowu kur w związku z zakazem stosowania klatek.
Niestety dopiero na rok przed terminem dostrzegane są krytyczne głosy ekspertĂłw dotyczące ulepszonych klatek i wymagań określanych jako „ pseudo dobrostan”. Słychać  także apele o rozwagę w bezkrytycznym egzekwowaniu  tych wymagań.

Cytujemy krytyczne głosy ekspertĂłw Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego Oddział w Poznaniu -  Profesor Joanny Sobczak i dr.inż. Tadeusza WaligĂłry z artykułu : „W poszukiwaniu zdrowego rozsądku”.   Artykuł  opublikowało  „POLSKIE DROBIARSTWO” Nr 12/2010 r.
„Wyniki prowadzonych przez unijnych kontrolerĂłw inspekcji polskich ferm drobiarskich pod kątem wprowadzenia zmodernizowanych tzw. wzbogaconych klatek wskazują, jakie problemy dla drobiarzy i niekorzystne następstwa dla konsumentĂłw powodować będą te działania. Przeszło 40 lat pracy przy konstruowaniu, badaniu i ocenie urządzeń do klatkowego chowu skłoniło autorĂłw do napisania artykułu, gdy w imieniu ochrony praw zwierząt usiłuje się wprowadzać i egzekwować przepisy, ktĂłre nie służą ani zwierzętom ani ludziom.
Pseudo „ dobrostan” w chowie drobiu wprowadzany w państwach członkowskich Unii Europejskiej opiera się w głĂłwnej mierze na kontrowersyjnej dyrektywie nr 74 z 1999 r.”