Informacje

"Prawem" powielaczowym nie można zmienić systemu podatkowego w państwie prawa.

Komentarz Izby do następującej wypowiedzi Wiceministra FinansĂłw – Macieja Grabowskiego z dnia 17 stycznia 2011 r.:
 „ Podatnicy, ktĂłrzy prowadzą działalność na dużą skalę, np. niektĂłrzy rolnicy z tzw. działĂłw  specjalnych produkcji rolnej, powinni rozliczać się na zasadach ogĂłlnych”  

Wypowiedź tego wiceministra dla mediĂłw została opublikowana w związku z Uchwałą NSA, przyznającą w sporze z fiskusem  rację podatnikom prowadzącym działy specjalne produkcji rolnej.
Wypowiedź ta zawarta jest w artykule: „Bogaci rolnicy powinni płacić podatki jak przedsiębiorcy” (wyborcza.biz  - 18.01.2011 na podstawie pap.) http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,8968167,MF__Bogaci_rolnicy_powinni_placic_podatki_jak_przedsiebiorcy.html.

Na szczęście fiskusowi nie udało się zmienić systemu podatkowego przy pomocy tzw. ”prawa powielaczowego”. Defensywne działania podatnikĂłw przeciwko łamaniu prawa przez organy skarbowe trwały aż 5 lat, ale ostatecznie zwyciężyła konstytucyjna zasada bezwzględnej wyłączności ustawy w zakresie danin publicznych.
Resort finansĂłw będzie musiał  najpierw przekonać parlament do reformy opodatkowania działĂłw specjalnych i wprowadzenia dla tej grupy wytwĂłrcĂłw rolnych  płacącej podatek dochodowy obowiązkowe zasady ogĂłlne zasady opodatkowania.