Informacje

Stada kur reprodukcyjnych i nieśnych od 12 maja 2011 r. znów objęte krajowymi programami zwalczania Salmonelli.

Po trwającej od stycznia przerwie, rada ministrĂłw ustanowiła programy na bieżący rok.

Konsumenci mięsa drobiu i jaj byli w tym okresie całkowicie bezpieczni, bowiem brak krajowych programĂłw nie zwalniał producentĂłw z wykonywania regularnych kontrolnych badań, określonych w unijnych przepisach. Z kontroli weterynaryjnej wyłączone są tylko fermy kur nieśnych o liczebności do 350 kur. Fermy te nie są rejestrowane przez Inspekcję Weterynaryjną i nie podlegają monitoringowi w kierunku występowania Salmonelli. Oznakowanie jaj na skorupie kodem producenta jest rĂłwnocześnie poświadczeniem pochodzenia oraz bezpieczeństwa zdrowotnego. Kod ten oznacza , że jaja pochodzą z fermy zarejestrowanej i nadzorowanej przez Inspekcję Weterynaryjną.

W Dzienniku Ustaw Nr 98 z 12 maja 2011 r. opublikowane zostały rozporządzenia rady ministrĂłw w sprawie krajowych programĂłw zwalczania Salmonelli.

• Rozporządzenie Rady MinistrĂłw  z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektĂłrych serotypĂłw Salmonella w stadach hodowlanych gatunku kura (Gallus gallus)" na 2011 r. - rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia - od dnia 12 maja 2011 r. - link do tekstu rozporządzenia: http://lex.pl/serwis/du/2011/0567.htm

Rozporządzenie to przywraca stan prawny obowiązujący w poprzednich czterech latach realizacji programu w stadach reprodukcyjnych kur.
Celem programu w 2011 r. jest ograniczenie występowania w dorosłych stadach reprodukcyjnych, liczących przynajmniej 250 ptakĂłw, 5-ciu serotypĂłw Salmonella mających największe znaczenie dla zdrowia publicznego, do poziomu wskazanego w przepisach wspĂłlnotowych (maks. 1%). Zgodnie z planem finansowym programu, przewiduje się, że w 2011 r. będzie nie więcej niż 18 zakażonych stad hodowlanych. Cel wspĂłlnotowy będzie realizowany przez badanie wszystkich stad hodowlanych gatunku kura (Gallus gallus) objętych zakresem rozporządzenia nr 2160/2003, w tym stad w okresie odchowu. W przypadku wykrycia w prĂłbkach pobranych przez powiatowego lekarza weterynarii serotypĂłw Salmonella objętych programem (Salmonella Enteritidis, Typhimurium, Infantis, Hadar, Virchow), przewiduje się likwidację zakażonego stada - ubĂłj lub zabicie, zniszczenia zwłok drobiu padłego lub zabitego, zniszczenie jaj wylęgowych i piskląt z nich wylęgniętych, zniszczenie lub zagospodarowanie pasz w przypadku gdy uzyskano dodatni wynik badania paszy, zniszczenie lub zagospodarowanie ściĂłłki, odchodĂłw i innych przedmiotĂłw oraz przeprowadzenie oczyszczania i odkażania" zgodnie z wymaganiami krajowego programu.
SzczegĂłłowe przepisy dotyczące częstotliwości badań i metody pobierania prĂłb w stadach reprodukcyjnych określa rozporządzenie Komisji (WE ) nr 200/2010.  Zasadą monitoringu stad dorosłych jest pobieranie prĂłb właścicielskich co 2 tygodnie.

Program na 2011 r. wprowadza ograniczenia w wypłacie odszkodowań.
Odszkodowania nie przysługują:
- za stada reprodukcyjne powyżej 65. tyg. życia;
- za drĂłb, w przypadku, ktĂłrego stwierdzono serotyp Salmonella objęty programem lub efekt hamujący wzrost bakterii w prĂłbkach pobranych z inicjatywy hodowcy od piskląt jednodniowych, a następnie uzyskano dodatni wynik badań laboratoryjnych prĂłbek pobranych od tego drobiu przez powiatowego lekarza weterynarii;
- w przypadku stwierdzenia w gospodarstwie po raz trzeci i kolejny zakażenia pałeczkami Salmonella objętymi programem lub wykrycia efektu hamującego wzrost bakterii w stadzie hodowlanym gatunku kura.

• Rozporządzenie Rady MinistrĂłw z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektĂłrych serotypĂłw Salmonella w stadach niosek gatunku kura (Gallus gallus)" na 2011 r. - rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia - od dnia 12 maja 2011 r. - link do tekstu rozporządzenia: http://lex.pl/serwis/du/2011/0566.htm

Rozporządzenie to przywraca stan prawny obowiązujący w poprzednich trzech latach realizacji programu w stadach towarowych kur nieśnych.
Celem programu w 2011 r. jest ograniczenie występowania Salmonella Enteritidis i Typhimurium w stadach dorosłych kur do poziomu maks. 2%. Nadal obowiązuje szczepienie wszystkich stad przeciwko Salmonella Enteritidis.
SzczegĂłłowe przepisy dotyczące częstotliwości badań i metody pobierania prĂłb określa rozporządzenie Komisji (WE) nr 1168/2006. Zasadą monitoringu stad dorosłych jest pobieranie prĂłb właścicielskich co 15 tygodni.
Odszkodowania z tytułu likwidacji stad na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii wypłacane są na podstawie art. 49 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorĂłb zakaźnych zwierząt.
W planie finansowym programu na 2011 r. przyjęto założenia, że na łączną liczbę 2057 stad objętych programem - 20 stad (460,2 tys. kur) zostanie zlikwidowane z powodu dodatniego wyniku badań.

Omawiany program wprowadza bardziej szczegĂłłowe wymagania (Rozdział 1.6.4) dotyczące stwierdzenia skuteczności wykonanego oczyszczania i odkażania przed ponownym umieszczeniem drobiu w kurniku, w ktĂłrym stwierdzono zakażenie. Wymazy będą pobierane rĂłwnież z magazynu jaj, powierzchni sortownic, stołĂłw lub z końcowych pięciu metrĂłw systemu przeznaczonego do zbierania zniesionych jaj (taśmy), a w laboratorium łączone w jedną prĂłbkę zbiorczą.

• Rozporządzenie Rady MinistrĂłw z dnia 20 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektĂłrych serotypĂłw Salmonella w stadach brojlerĂłw gatunku kura (Gallus gallus)" na lata 2009-2011 r. - wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 27 maja 2011 r. - link do tekstu rozporządzenia:  http://lex.pl/serwis/du/2011/0565.htm

Program w 2011 r. jest kontynuowany w ramach trzyletniego programu wprowadzonego w 2009 r., realizowanego zgodnie z dotychczasowymi regułami określonymi w rozporządzeniu Rady MinistrĂłw z 22 września 2009 r.
SzczegĂłłowe przepisy dotyczące częstotliwości badań i metody pobierania prĂłb w stadach brojlerĂłw określa rozporządzenie Komisji nr 646/2007.  
 
Ostatecznym celem realizacji tego programu jest osiągnięcie kryterium mikrobiologicznego dla świeżego mięsa drobiu - brak obecności Salmonella w 25 g mięsa. Monitoring - pobieranie prĂłb właścicielskich w okresie - 3 tygodnie przed przemieszczeniem brojlerĂłw do rzeźni. 

Nadal nie zostały ukończone unijne prace nad ustaleniem planu pobierania prĂłbek z mięsa drobiu oraz określeniem metody analitycznej badania tego mięsa. Oznacza to, że ww. kryterium mikrobiologiczne nie zostanie wprowadzone od 1 lipca 2011 r. Dyskusja prowadzona jest na poziomie Unii Europejskiej (DG SANCO i EFSA) z udziałem reprezentacji branżowych podmiotĂłw.
Krajowa Izba ma poważne obawy przed skutkami wprowadzenia tego kryterium. Jest to uzasadnione niepewnością prawną dotyczącą procedur postępowania w zakładach uboju drobiu oraz w obrocie mięsem drobiu, w przypadkach dostaw żywca z ferm, w ktĂłrych stwierdzono obecność Salmonelli. Zdaniem Izby, konieczny jest dłuższy okres przejściowy  na wdrożenie tego kryterium mikrobiologicznego. Powołujemy się w tej sprawie na zapis w pkt. 28 preambuły do rozporządzenia Komisji nr 2073/2005: "kryteria dla mięsa i jego produktĂłw powinny uwzględniać oczekiwaną poprawę sytuacji w kontekście Salmonelli na poziomie produkcji podstawowej". Oznacza to, że kryterium: "salmonella nieobecna w 25g" nie powinno być wprowadzone wcześniej niż termin zakończenie realizacji, uruchomionego w 2010 r.,  trzyletniego programu zwalczania Salmonelli w stadach indykĂłw, tj. w 2013 r. 

Wszystkie przepisy dotyczące zwalczania Salmonelli są dostępne za pośrednictwem strony internetowej Izby – podstrona Przepisy.