Informacje

Polska – wyniki w handlu zagranicznym drobiem w I kwartale br.

W pierwszych trzech miesiącach br. dodatnie saldo w polskim handlu zagranicznym żywcem, mięsem i przetworami drobiu wyniosło 145,8 mln EUR i było o 5% wyższe od wynikĂłw z tego samego okresu 2010 r. Wolumen eksportu minimalnie zmalał (o 0,3%), a jego wartość wzrosła o 7% do 178,8 mln EUR. Największy udział w sprzedaży na ryki zagraniczne miało mięso drobiowe, a wartość wysyłek tych produktĂłw wzrosła o 6%. Dobre wyniki uzyskano rĂłwnież w eksporcie przetworĂłw drobiowych, jego wartość zwiększyła się w ciągu roku o 18%. GłĂłwnymi odbiorcami polskiego mięsa i przetworĂłw z drobiu były tradycyjnie państwa UE, a wśrĂłd nich przewodziły Niemcy, Wielka Brytania i Czechy.
Największa dynamika wzrostu wartości eksportu miała jednak miejsce w stosunku do Hongkongu (+40% w skali roku), gdzie trafiają głĂłwnie mrożone elementy z kurcząt. Eksport żywca drobiu z Polski wzrĂłsł wartościowo o 5%, pomimo spadku jego ilości o 16%. Wartość wywozu  piskląt na Ukrainę obniżyła się o 15%, wzrosła natomiast znacząco (o ok. 80%) do Rosji.
Wielkość importu sektora drobiu do Polski w I kwartale br. wyniosła 22,2 tys. ton i była wyższa od wolumenu sprzed roku o 13%, natomiast jego wartość zwiększyła się o 16% do ok. 33 mln EUR. W zakupach dominował żywiec o wartości 20,3 mln EUR, zwiększając się w ciągu roku o 43%. Najważniejszymi dostawcami żywego drobiu do Polski były Czechy, Niemcy i Słowacja. Wzrosła rĂłwnież w omawianym okresie wartość przywĂłz przetworĂłw drobiowych, obniżyła zaś ilość i wartość importu mięsa drobiowego.

ŹrĂłdło: FAMMU FAPA (na podst. danych Ministerstwa FinansĂłw, obliczeń własnych)