Informacje

Debata sejmowa - Informacja ministra rolnictwa w o aktualnej sytuacji w rolnictwie.

Wybrane fragmenty wystąpienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego podczas posiedzenia sejmu w dniu 15 lipca 2011 r. w kwestiach dotyczących sektora drobiu i jaj.
(na podstawie dokumentu - Sprawozdanie stenograficzne z 96 posiedzenia Sejmu RP VI kadencji
http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/2B0EAA3596F420BBC12578CE006BB5EB/$file/96_c_ksiazka.pdf):
 
O relacjach na rynkach zbĂłż i produktĂłw drobiarskich (str. 273 stenogramu):
„Jeśli chodzi o zboże i rzepak, to obecnie są one droższe w Polsce niż u naszych najbliższych sąsiadĂłw, czy to na zachodzie, czy na południu. Dla producentĂłw zbĂłż to jest dobre, ale producentom drobiu podnosi koszty produkcji. Dobrze jeśli relacje między poszczegĂłlnymi rynkami w rolnictwie układają się w miarę proporcjonalnie.”


O sytuacji w sektorze drobiu i jaj oraz o perspektywach dotyczących klatek  (str. 274 stenogramu):
„Chciałbym też zwrĂłcić uwagę na kwestie związane z cenami na rynku drobiu. W ostatnich miesiącach odbyłem sporo spotkań, były prowadzone dyskusje. OtĂłż ceny kurcząt wynosiły w maju średnio 3,60 zł za kg i były o 13% wyższe niż rok wcześniej. Zdecydowanie lepsza sytuacja jest na rynku indyka. Tam 1 kg żywca kosztuje ok. 6 zł i jest to o 35% więcej niż w roku poprzednim. Warto na to zwrĂłcić uwagę. W Polsce systematycznie rośnie produkcja jaj. Za ostatnie 5 lat odnotowaliśmy wzrost o prawie 1,5 mld szt.
Chcę te liczby zaprezentować, bo świadczy to o dynamice wzrostu produkcji w rolnictwie, a konsumenci, a nawet sami rolnicy nie znają wartości tego ważnego sektora polskiej gospodarki. W kontekście drobiu i produkcji jaj chciałbym podnieść jeszcze raz kwestię klatek ulepszonych. Europa zwraca uwagę na ten problem, ciągle nam się wytyka, że Polska nie jest jeszcze gotowa, że jest jednym z nielicznych państw, ktĂłre domaga się dłuższego okresu przejściowego. Ciągle odpowiadam w tym samym tonie: Polska wstępowała do Unii Europejskiej pĂłźniej, kiedy pozostałe, stare państwa członkowskie już dokonywały u siebie modernizacji. Dlatego potrzebujemy więcej czasu na dokonanie przebudowy. Wszystko wskazuje na to, że w trakcie naszej prezydencji komisja
wyrazi zgodę na to, aby na tym rynku jeszcze przez rok obowiązywały dotychczasowe zasady.”

O usuwaniu barier w eksporcie do krajĂłw trzecich  (str. 280 stenogramu):

„Żeby być obecnym na tych rynkach, i krajowym i zewnętrznym, trzeba też usuwać rĂłżnego rodzaju
bariery administracyjne, w tym także bariery w zakresie wymagań weterynaryjnych. Chcę państwa poinformować, że w latach 2008–2010 świadectwa weterynaryjne na eksport naszych produktĂłw uzgodniono z takimi państwami, jak: Federacja Rosyjska, Gruzja, Izrael, Wietnam, Chiny, Stany Zjednoczone, Białoruś, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, Australia, Azerbejdżan, Chorwacja, Korea Płd., Serbia, Mołdawia, Tunezja, Hongkong, Chile, Maroko, Indie, Algieria, Peru, Macedonia, Turcja. ZwrĂłćcie państwo uwagę, że są to państwa z rĂłżnych regionĂłw świata. To, co wcześniej podkreślałem: nie wystarczy mieć dobrej pozycji na rynku unijnym, trzeba także szukać partnerĂłw w innych częściach świata, bo w każdym regionie są rĂłżne, specyficzne potrzeby żywnościowe. I chcę powiedzieć, że właśnie w tych wymienionych państwach dostrzeżono już wartość, smak i jakość polskich produktĂłw i zapotrzebowanie na te produkty wzrasta.”