Informacje

Nowe przepisy w sprawie ochrony zwierząt - aktualne informacje o krajowej legislacji. Stanowisko Izby dotyczące projektów przepisów wykonawczych.

Aktualnie prowadzone prace legislacyjne z zakresu dobrostanu zwierząt  wynikają z konieczności wdrożenia do krajowego prawa Dyrektywy Rady 2007/43/WE z dnia 28 czerwca 2007 w sprawie ustanowienia minimalnych zasad ochrony kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa. Przepisy dotyczące dobrostanu kurcząt brojlerĂłw wejdą w życie z dniem 30 czerwca 2010 r. na podstawie zmiany ustawy o ochronie zwierząt z dnia 24 kwietnia 2009 r.  ( Dz.U. 79 poz. 668 ).

 

Ustawa o ochronie zwierząt zawiera rĂłwnież upoważnienia dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do wydania odpowiednich przepisĂłw wykonawczych. W resorcie rolnictwa trwają prace nad ustanowieniem następujących przepisĂłw wykonawczych  w sprawach :

-warunkĂłw kadrowych, organizacyjnych i technicznych, jakie powinien spełniać podmiot upoważniony do prowadzenia szkoleń dla osĂłb obsługujących brojlery oraz wzorĂłw zaświadczeń potwierdzających odbycie szkolenia,

- sposobu ustalania poziomu obsady kurcząt brojlerĂłw w kurniku, w ktĂłrym są utrzymywane te kurczęta, mając ma względzie ujednolicenie sposobu obliczania łącznej masy żywych kurcząt w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej.

W ramach wdrażania przepisĂłw zawartych w unijnych dyrektywach, minister rolnictwa ma także obowiązek ( wynikający z tej samej ustawy z 24 kwietnia 2009 ) wydać  rozporządzenie w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunkĂłw

zwierząt gospodarskich, dla ktĂłrych normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej.

Wydanie tego rozporządzenia jednocześnie spowodować ma uchylenie od dnia 30 czerwca 2010 r. obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003 r. w sprawie minimalnych warunkĂłw utrzymywania poszczegĂłlnych gatunkĂłw zwierząt gospodarskich ( Dz. U. Nr 167, poz. 1629 z pĂłźn. zmianami ).

Pomimo, że ustawodawca, nie nałożył na ministra rolnictwa obowiązku ustalania minimalnych warunkĂłw utrzymywania zwierząt, dla ktĂłrych UE nie określiła szczegĂłłowych norm, resort rolnictwa nie chce jednak rezygnować z ustalenia krajowych wymagań i powołując się na upoważnienie o charakterze fakultatywnym, określone w art. 12 ust. 8 ustawy o ochronie zwierząt, opracował także projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych warunkĂłw utrzymywania poszczegĂłlnych gatunkĂłw zwierząt gospodarskich innych niż te, dla ktĂłrych normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej.

Projekt tego rozporządzenia stanowi przeniesienie niektĂłrych przepisĂłw z obecnie obowiązującego rozporządzenia MRiRW z dnia 2 września 2003 r.

Zostały w nim, między innymi,  określone maksymalne normy obsady w szt/1m2 dla indykĂłw, gęsi, kaczek, strusi, przepiĂłrek i perlic.

Krajowa Izba jest przeciwna wprowadzaniu w Polsce szczegĂłłowych norm, ktĂłre nie zostały określone w unijnych dyrektywach ochrony zwierząt.
W ramach społecznych konsultacji projektĂłw rozporządzeń do ustawy o ochronie zwierząt Izba złożyła wniosek o rezygnację z zamiarĂłw ustanawiania norm nie uregulowanych prawem Unii Europejskiej. Ustawodawca nie nałożył na ministra właściwego do spraw rolnictwa takiego obowiązku, a normy w projekcie krajowego rozporządzenia nie mają podstaw wynikających z odpowiednich badań naukowych. Normy te są sprzeczne z aktualnymi parametrami określonymi w instrukcjach technologicznych opracowanych przez producentĂłw materiału hodowlanego. Skutkiem tego są rażące błędy tego projektu polegające np. na określaniu norm obsady w szt/1 m2 dla drobiu mięsnego, czy norm obsady indykĂłw w klatkach. 

Krajowa Izba, w swojej opinii z dnia 24 sierpnia 2009 r. przekazanej do resortu rolnictwa, oprĂłcz uwag dotyczących nielogicznej konstrukcji projektu rozporządzenia w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu zwierząt gospodarskich dla ktĂłrych normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej oraz uwag na temat niezgodności niektĂłrych projektowanych przepisĂłw z wdrażanymi unijnymi  dyrektywami, złożyła wniosek o rezygnację z zamiarĂłw ustanowienia w krajowych przepisach norm ochrony zwierząt, ktĂłre nie zostały określone w prawie Unii Europejskiej. Wprowadzenie takich przepisĂłw obniży bowiem konkurencyjność krajowej produkcji.


Projekt nowego rozporządzenia nie zawiera norm dla kur reprodukcyjnych, w tym także kwestionowanych przez właścicieli reprodukcyjnych stad kur mięsnych norm obsady w szt/1m
2: "powyżej 20 tygodnia życia - 5 sztuk" określonych w § 40 pkt. 1 c) rozporządzenia MRiRW z dnia 2 września 2003 r. 

W uzasadnieniu załączonym do tego projektu nie wyjaśniono dlaczego urzędnicy nie wykazali się rĂłwną nadgorliwością w stosunku do stad reprodukcyjnych kur, jak w stosunku do indykĂłw, gęsi i kaczek. Możemy się jedynie domyślać, że resort rolnictwa oczekuje w tej sprawie na wyniki badań EFSA i kolejną unijną dyrektywę „dobrostanową” dotyczącą stad reprodukcyjnych kur nad ktĂłrą pracują organy Unii Europejskiej. 

Uruchomienie takich prac zapowiada bowiem art. 6 Dyrektywy Rady 2007/43/WE z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie ustanowienia minimalnych zasad dotyczących ochrony kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa :

Cytujemy tekst tego artykułu :

"Sprawozdanie Komisji składane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

ust. 1. Na podstawie opinii naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie nie pĂłźniej niż 31 grudnia 2010 r. sprawozdanie dotyczące wpływu parametrĂłw genetycznych na stwierdzone nieprawidłowości szkodliwe dla dobrostanu kurcząt. Do tego sprawozdania można, w razie potrzeby, dołączyć stosowne wnioski legislacyjne."  


Na tej podstawie, EFSA prowadzi badania i konsultacje, o czym donosi zamieszczona niżej załączona "Informacja o konsultacjach naukowych EFSA w zakresie : genetyka a dobrostan brojlerĂłw".


Wszystkie ww. projekty rozporządzeń są opublikowane na stronie internetowej MRiRW - podstrona Legislacja - Rozporządzenia.