Informacje

Ochronne szczepienia drobiu we Francji i Holandii

Komisja Europejska wydała, na podstawie najnowszej Dyrektywy Rady Nr 2005/94/WE, Decyzje zezwalające na przeprowadzenie szczepień przeciwko ptasiej grypie na terenie Francji i Holandii.

Teksty dwĂłch decyzji Komisji z dnia 24 lutego 2006 r. (2006/147/WE oraz 2006/148/WE) są zamieszczone na stronie internetowej GłĂłwnego Inspektoratu Weterynarii – podstrona „ptasia grypa”.

Pilotażowy program szczepień obejmuje kaczki i gęsi w trzech zachodnich departamentach Francji oraz kury nioski z wolnych wybiegĂłw i drobiu z hobbistycznych ferm w Holandii.

Zatwierdzenie programu szczepień ochronnych uzależnione jest od spełnienia licznych warunkĂłw, w szczegĂłlności wymaga to akceptacji programu szczepień przez Komisję Europejską oraz zwiększenia intensywności monitorowania i nadzoru w rejonach objętych szczepieniami.

Kraje, ktĂłre uzyskały zgodę na przeprowadzenie szczepień w regionach szczegĂłlnie narażonych, zobowiązane są do przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu i wysyłaniu żywego drobiu, jaj wylęgowych, piskląt, mięsa i jaj spożywczych do innych państw członkowskich.

Szczepiony drĂłb może być przemieszczany z gospodarstwa macierzystego tylko do takich gospodarstw (tylko na terenie tych krajĂłw), w ktĂłrych także utrzymywany jest szczepiony drĂłb, lub do gospodarstw, ktĂłre zapewniają całkowite oddzielenie ptakĂłw szczepionych od nieszczepionych.

Z krajĂłw tych nie można wysyłać szczepionego żywego drobiu, jaj wylęgowych czy jednodniowych piskląt pochodzących od szczepionego drobiu.

Świadectwa zdrowia dla żywego drobiu oraz dla jaj wylęgowych i piskląt wysyłanych z Francji i Holandii muszą w związku z tym zawierać adnotację:

„Przesyłka zawiera żywy drĂłb/jednodniowe pisklęta/jaja wylęgowe pochodzące z gospodarstw, gdzie nie przeprowadzono szczepień przeciwko ptasiej grypie.”

Jaja spożywcze pochodzące od zaszczepionych kur z Holandii oraz mięso pochodzące od zaszczepionego drobiu z obydwu krajĂłw, może być wysyłane do innych krajĂłw, pod warunkiem, że w gospodarstwach, z ktĂłrych te produkty pochodzą, prowadzone są regularne kontrole i badania na obecność H5N1, zgodne z wymaganiami określonymi w programach szczepień ochronnych.

Handlowe dokumenty identyfikacyjne towarzyszące przesyłkom takiego mięsa muszą zawierać adnotację: Niniejsza przesyłka spełnia wymogi w zakresie zdrowia zwierząt określone Decyzją Komisji 2006/147/WE w przypadku Holandii lub Decyzją Nr 2006/148/WE w przypadku Francji.