Informacje

Import z krajów trzecich do UE w miejsce zlikwidowanej produkcji jaj.

Likwidacja produkcji i ograniczenia w obrocie jajami z konwencjonalnych klatek otworzyły wspĂłlny  rynek dla importu jaj z krajĂłw trzecich. Wzrost importu i spadek eksportu wskazują, że unijny sektor jaj utracił samowystarczalność i konkurencyjność. Jedynym instrumentem, ktĂłry Komisja Europejska zastosowała w celu  zabezpieczenia  odpowiedniej podaży jaj na unijnym rynku było zniesienie dopłat do eksportu przetworĂłw z jaj i obniżenie o połowę stawek refundacji do eksportu jaj w skorupkach na rynki krajĂłw azjatyckich. 

Unijni eksperci w 2010 r. ostrzegali Komisję Europejską przed skutkami wdrożenia dyrektywy 1999/74/WE,, zwracając uwagę na brak instrumentĂłw ochrony unijnego rynku przed nieuczciwą konkurencją z krajĂłw nie stosujących dobrostanu i podkreślając następujące uwarunkowania:   
 „Dobrostan zwierząt nie został uwzględniony w dokumencie porozumienia Światowej Organizacji Handlu w sprawie stosowania środkĂłw sanitarnych  i fitosanitarnych (SPS).
Zaangażowanie państw trzecich w sprawę dobrostanu ogranicza się raczej do deklaracji, niż do poddania się przepisom.
RĂłżnice kosztĂłw produkcji w USA, Brazylii, Argentynie i szczegĂłlnie Indiach, będą dla tych krajĂłw jeszcze bardziej korzystne po wprowadzeniu dyrektywy dobrostanowej. Koszty transportu oraz cła importowe nie będą już dłużej chroniły rynku UE. Kraje trzecie będą miały przewagę konkurencyjną na rynku UE nawet bez uwzględnienia ewentualnego zmniejszenia taryfowej ochrony rynku w przyszłości.”

Proponujemy, aby organizacje działające w Eurogroup for Animals , w tym także Klub Gaja i VIVA zaangażowały się w oprotestowanie importu  jaj z krajĂłw trzecich nie stosujących norm dobrostanu. 

Dane KE o unijnym handlu zagranicznym od stycznia do kwietnia 2012 r. potwierdziły prognozy ekspertĂłw dotyczące  wzrostu importu z krajĂłw trzecich, nie stosujących unijnych wymagań dobrostanu kur.
Przypomnieliśmy te opinie także w artykule, pt.: „Eksperci od dwĂłch lat ostrzegali przed spadkiem podaży” (7.03.2012 r.) -
http://www.kipdip.org.pl/article/id/677

UE – WZROST IMPORTU, SPADEK EKSPORTU JAJ W OKRESIE I-IV 2012 R.
Według danych Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do kwietnia br. wzrĂłsł znacznie unijny import jaj i przetworĂłw jajecznych z krajĂłw trzecich. Zakupy jaj spożywczych zwiększyły się dwuipĂłłkrotnie do ponad tysiąca ton. Prawie dwukrotnie wyższy był rĂłwnież przywĂłz przetworĂłw jajecznych, ktĂłry w przeliczeniu na ekwiwalent jaj w skorupkach wyniĂłsł ok. 9 tys. ton. Wzrost importu został spowodowany wprowadzeniem od początku roku nowych przepisĂłw z zakresu dobrostanu kur niosek. Handel jajami z klatek tradycyjnych jest w UE od 1 stycznia br. zabroniony, mogą one trafiać wyłącznie do przetwĂłrstwa w kraju pochodzenia. Ponad połowa państw członkowskich UE nie zdołała wymienić wszystkich klatek w wyznaczonym terminie, a ograniczenia w handlu wspĂłlnotowym spowodowały lukę podażową i konieczność zwiększenia importu spoza ugrupowania. Największym dostawcą przetworĂłw jajecznych do UE była w omawianym okresie br. Argentyna, skąd sprowadzono ok. 5 tys. ton tych produktĂłw, prawie trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Znaczne ilości przetworĂłw sprowadziliśmy rownie? z USA (ok. 4 tys. ton), i było to o połowę więcej. GłĂłwnym dostawcą jaj spożywczych do UE była Albania (ok. 500 ton, ponaddwukrotny wzrost przywozu). W pierwszych czterech miesiącach tego roku najwięcej jaj i przetworĂł z krajĂłw trzecich zakupiły Dania (3,3 tys. ton, +90%), Austria (2,6 tys. ton, +131%), Niemcy (2,1 tys. ton, +250%), Szwecja (ok. 1 tys. ton, -26%) i Włochy (ok. 800 ton, +347%).

WywĂłz jaj i przetworĂłw poza ugrupowanie obniżył się w omawianym okresie o 12,7% do ok. 59 tys. ton. O jedną trzecią zmalał eksport jaj spożywczych do ok. 19 tys. ton. Największym rynkiem zbytu była tradycyjnie Japonia (20 tys. ton, -2%), dokąd trafiła jedna trzecia produktĂłw unijnego sektora jaj, głownie suszonych przetworĂłw jajecznych. Drugim odbiorcą była  Szwajcaria, gdzie wysyłano jaja spożywcze, lecz ich wywĂłz zmniejszył się w ciągu roku o 3,2% do 14,5 tys. ton. WzrĂłsł wywĂłz jaj i przetworĂłw do Rosji (+54% do 1,9 tys. ton), Norwegii (+49% do 361 ton) i na Ukrainę (+6% do 1,3 tys. ton). GłĂłwnymi eksporterami jaj     i przetworĂłw na rynki krajĂłw trzecich były tradycyjnie Holandia, Włochy, Niemcy, Francja i Polska. WywĂłz polskich jaj i przetworĂłw poza UE zmniejszył się w okresie od stycznia do kwietnia br. o 20% w skali roku do 3,2 tys. ton. Pomimo znacznego wzrostu importu i spadku importu UE jest nadal eksporterem netto jaj i przetworĂłw. Dodatnie saldo w handlu tymi produktami z krajami trzecimi obniżyło się jednak o 24% do ok. 47 tys. ton.
ŹrĂłdło: FAMMU/FAPA na podst. Komisji Europejskiej

SzczegĂłłowe dane w tabeli, pt: „Handel UE z krajami trzecimi w sektorze jaj.