Informacje

Wysokie kryteria jakościowe i higieniczne, ale tylko dla unijnych jaj.

Unijni producenci jaj są  w niekorzystnej sytuacji handlowej, ponieważ wobec importu jaj z  krajĂłw trzecich restrykcyjne unijne wymagania nie będą w pełni egzekwowane.   Obowiązujący wzĂłr świadectwa zdrowia dla jaj konsumpcyjnych, nie zawiera żadnej klauzuli w zakresie ochrony zwierząt. Oznacza to, że spełnienie warunkĂłw dobrostanu zwierząt w przypadku przywozu jaj konsumpcyjnych z krajĂłw trzecich nie jest wymagane.

Krajowa Izba od października 2012 r. czyni starania w resorcie rolnictwa i w GłĂłwnym Inspektoracie Weterynarii o zwiększenie ochrony unijnego rynku,  mając na uwadze systematycznie pogarszającą się ekonomiczną sytuację sektora jaj. PrzywĂłz nieoznakowanych jaj z krajĂłw trzecich, niespełniających warunkĂłw produkcji rĂłwnoważnych z unijnymi wymaganiami weterynaryjnymi,  może nieść zagrożenie dla konsumentĂłw w UE. Kraje  trzecie mają niższe koszty produkcji jaj, bo nie mają obowiązku stosowania „wyśrubowanych” unijnych wymagań weterynaryjnych i higienicznych, w szczegĂłlności:
- dobrostanu kur
- braku zakazu skarmiania mączek pochodzenia zwierzęcego
- niewdrożenia programĂłw zwalczania Salmonelli
- niestosowania unijnych wymagań znakowania jaj na skorupie.
Proponujemy uwarunkować przywĂłz z  krajĂłw trzecich spełnieniem takich samych wymagań weterynaryjnych  jakie obowiązują w UE, co przepisy określają jako ocenę rĂłwnoważności niezbędną do wydania świadectwa zdrowia dla jaj.
Domagamy się rĂłwnież, aby na unijny rynek mogły być wprowadzone wyłącznie jaja oznakowane na skorupie. PrzywĂłz nieoznakowanych jaj, zwłaszcza możliwość importu klasy B (jaja o nieznanym statusie zdrowotnym) na unijny rynek stwarza sprzyjające warunki do nielegalnego wprowadzenia ich na rynek jako jaja spożywcze do bezpośredniego spożycia.

Producenci czekają na odpowiedź GłĂłwnego Lekarza Weterynarii w sprawie postulowanego uszczelnienia unijnego rynku przed przywozem jaj z niezatwierdzonych zakładĂłw w krajach trzecich oraz egzekwowania znakowania jaj na skorupie. Dotychczasowe odpowiedzi i wyjaśnienia udzielone przez resort rolnictwa nie rozstrzygają jednoznacznie czy jest taki obowiązek.
Podobne postulaty w sprawie znakowania jaj przywożonych z krajĂłw trzecich zgłaszają  Austriacy i Niemcy. Domagają się zmiany obecnych przepisĂłw, aby uniemożliwić zwolnienie ze znakowania importowanych jaj ze względu na ryzyko wprowadzenia na rynek jaj klasy B jako spożywcze przeznaczone bezpośrednio dla ostatecznego konsumenta.
 
Zgłoszone przez nas problemy nie zostały rozstrzygnięte tak jak tego oczekują podmioty sektora jaj. Wymaga to dalszych działań mających na celu skuteczną ochronę rynku przed importem produktĂłw, ktĂłre nie spełniają unijnych wymagań.


Komentarz własny KIPDiP