Informacje

Unijni producenci jaj krytykują niekonsekwencję Komisji Europejskiej. Dalsze działania Komisji w sprawie opóźnienia w wymianie klatek.

W dniu 21 marca 2011 r. odbyło się kolejne posiedzenie grupy roboczej KomitetĂłw COPA/COGECA i grupy konsultacyjnej "Jaja i drĂłb".
Omawiane były, między innymi, problemy związane z opĂłźnionym wdrożeniem wymagań dyrektywy dobrostanu kur nieśnych. Przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali, że nie jest możliwe przedłużenie terminu wymiany klatek i w związku z tym po 1 stycznia 2012 r. producenci, ktĂłrzy nie spełnią wymagań dyrektywy nie będą mogli wprowadzać jaj do obrotu.
Producenci jednogłośnie wyrazili dezaprobatę dla takiego stanowiska KE, ktĂłra z jednej strony zabrania wprowadzania do obrotu jaja poprzez producentĂłw europejskich, ktĂłrzy nie będą w stanie stosować wymagań dyrektywy, a z drugiej strony podpisuje umowy handlowe umożliwiające  import jaj z krajĂłw Mercosur, czyli z krajĂłw, ktĂłrych produkty są bardzo daleko od stosowania podobnych norm i standardĂłw, wymaganych poprzez KE od europejskich rolnikĂłw.

Tymczasem Komisja Europejska nie wywiązała się do 1 marca 2011 r. z zalecenia określonego w pkt. 5 Rezolucji Parlamentu  Europejskiego z dnia 16 grudnia 2010 r. dotyczącego „zapewnienia przejrzystości i przestrzegania dyrektywy".  OpĂłźnienie spowodowane było brakiem danych ze wszystkich krajĂłw członkowskich o stanie zaawansowania wymiany stanowisk dla kur nieśnych. W związku z tym KE zobowiązała wszystkie kraje, aby do dnia 1 kwietnia 2011 r. podały aktualne informacje.

Informacje te powinny być przekazane do 31 maja 2011 roku -  Komisarzowi ds. Zdrowia i Ochrony KonsumentĂłw- Johnowi Dalli. O dalszych, planowanych przez Komisję  działaniach w tej sprawie,  poinformowało Ministerstwo Rolnictwa w piśmie z dnia 31 marca 2011 r. . Informacja ta stanowi wypowiedź Kierownika Wydziału D5 ds. Dobrostanu Zwierząt w Dyrekcji Generalnej KE ds. Zdrowia i KonsumentĂłw ( DG SANCO )- A.Gavinelli,  przekazaną w dniu 28 marca 2011 r. podczas spotkania z delegacją Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.
Urzędnik ten zapewnił o gotowości KE do wypracowania takich wspĂłlnych rozwiązań, ktĂłre nie pociągałyby za sobą nakładania kar na państwa członkowskie za niewdrożenie dyrektywy 1999/74/WE. Podkreślił, że należy znaleźć podstawę prawną umożliwiającą dalszą produkcję jaj, pomimo niedostosowania się do wymogĂłw przedmiotowej dyrektywy, tak aby nie dopuścić do przerw w funkcjonowaniu sektora jaj. Efektem takich propozycji byłoby jednak ograniczenie obrotu jaj do rynku krajowego, bez możliwości ich wprowadzenia do obrotu w pozostałych krajach UE.
Wstępnie rozważane jest ograniczenie sprzedaży takich jaj tylko do przetwĂłrstwa lub wprowadzenie specjalnego oznakowania jaj.
Są to jednak tylko wstępne propozycje. Ograniczenia mogą być wprowadzone jedynie w formie odpowiednich zmian unijnych rozporządzeń w sprawie jakości handlowej jaj z uwzględnieniem reguł obowiązujących na wspĂłlnym rynku.
Konkretne propozycje rozwiązań Komisja Europejska przedstawi dopiero po zebraniu informacji o stanie dostosowania ferm we wszystkich krajach członkowskich. Komunikat w tej sprawie ma być ogłoszony najpĂłźniej w lipcu 2011 r.