Informacje

Nadmierne zapasy produktów rolnych – obowiązki podmiotów dotyczące składania informacji o stanie zapasów produktów rolnych

W przyszłym tygodniu rząd złoży pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) zaskarżający przepisy dotyczące rozszerzenia listy produktĂłw rolnych objętych opłatami z tytułu nadmiernych zapasĂłw.

Przy poprzednim rozszerzeniu UE (o Austrię, Finlandię i Szwecję) lista ta obejmowała tylko te towary rolne, co do ktĂłrych istniało podejrzenie o spekulacyjne gromadzenie przed akcesją zapasĂłw z zamiarem wykorzystania rĂłżnic stawek celnych.

Tymczasem Agencja Rynku Rolnego, za pośrednictwem organizacji branżowych, przypomina podmiotom - właścicielom lub samoistnym posiadaczom zapasĂłw produktĂłw rolnych, określonych w załączniku do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o nadmiernych zapasach produktĂłw rolnych, że są oni zobowiązani do złożenia informacji o wielkości zapasĂłw tych produktĂłw, jeśli ich stan na 1 maja 2004 r. przewyższał wielkości określone w tej ustawie.

Informacje te winny być złożone w terminie do 31 lipca 2004 r. we właściwych Oddziałach Terenowych Agencji Rynku Rolnego na formularzach, ktĂłrych wzĂłr został określony rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2004 r. (Dz. U. Nr 120 poz. 1255).

Na stronie internetowej ARR: www. arr.gov.pl znajdują się teksty przepisĂłw, informacje o zasadach realizacji tych przepisĂłw oraz wzory formularzy do złożenia informacji.

Niżej wymienione branżowe produkty podlegają obowiązkowi składania informacji o stanie zapasĂłw i opodatkowaniu z tytułu nadmiernych zapasĂłw:

- zboża (pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza) – zapasy powyżej 1000 ton,

- mięso drobiu, zamrożone, oznaczone kodami CN: 0207 14 10 oraz 0207 14 70 – zapasy powyżej 100 ton,

- mięso, podroby, przetwory z mięsa drobiu, oznaczone kodami CN: 1602 32 11 – zapasy powyżej 100 ton.

Ministerstwo Rolnictwa, odpowiadając na negatywną opinię naszej organizacji o zamiarze objęcia ustawą z dnia 16 kwietnia 2004r. mięsa drobiu i przetworĂłw, poinformowało naszą organizację, że produkty drobiarskie zostały objęte opłatami od nadmiernych zapasĂłw na podstawie Rozporządzenia Komisji (WE) nr 735/2004 z dnia 20 kwietnia 2004 r., zmieniającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 1972/2003 w sprawie środkĂłw przejściowych przyjętych w odniesieniu do handlu produktami rolnymi ze względu na przystąpienie do UE nowych krajĂłw członkowskich.

Ponadto zostaliśmy poinformowani, że „Rząd RP – biorąc pod uwagę interes polskich podmiotĂłw – zabiegał ustawicznie, aż do końca okresu przedakcesyjnego, o zmianę zapisĂłw rozporządzenia 1972/2003 i skrĂłcenie listy towarĂłw objętych tym rozporządzeniem oraz o niewprowadzanie nowych produktĂłw m.in. produktĂłw drobiowych, wykorzystując dostępne środki prawnie środki. Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że niezależnie od wykonania obowiązku implementacji przepisĂłw o środkach przejściowych do polskiego prawa, Rząd RP podjął działania zmierzające do zbadania zgodności rozporządzenia 1972/2003 z prawem wspĂłlnotowym. Badana jest rĂłwnież możliwość i podstawy prawne ewentualnego zaskarżenia ww. rozporządzeń Komisji Europejskiej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.”