Informacje

SEKTOROWY PROGRAM OPERACYJNY RUSZY NAJWCZEŚNIEJ W II POŁOWIE SIERPNIA

Prawdopodobnie w drugiej połowie sierpnia będzie można składać pierwsze wnioski o przyznanie dotacji w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i RozwĂłj ObszarĂłw Wiejskich (SPO). Dokładna data nie jest jeszcze znana, ponieważ nie wszystkie dokumenty związane z SPO uzyskały akceptację Komisji Europejskiej.

WzĂłr wniosku znajdujący się na stronie Ministerstwa Rolnictwa nie jest zatwierdzony. WzĂłr ten musi być ustanowiony w formie rozporządzenia Ministra Rolnictwa.

Podobna sytuacja dotyczy wzoru biznesplanu.

Sektorowy Program Operacyjny – Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i RozwĂłj ObszarĂłw Wiejskich będzie finansowany ze środkĂłw Sekcji Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EAGGF), środkĂłw budżetu państwa i samorządĂłw oraz środkĂłw prywatnych i realizowany będzie w latach 2004 – 2006, przy założeniu że realizacja płatności odbywać się będzie do końca 2008 r. W latach tych na program ten zarezerwowano około 1,2 mld EUR z budżetu UE oraz około 0,6 mld z budżetu Polski.

W ramach SPO realizowane będą następujące cele:

  • Poprawa konkurencyjności oraz trwałego i zrĂłwnoważonego rozwoju sektora rolnego,

  • Wsparcie dla przemysłu przetwĂłrczego w celu poprawy jego pozycji konkurencyjnej,

  • Wsparcie wielofunkcyjnego rozwoju obszarĂłw wiejskich.

Powyższe cele realizowane będą w ramach trzech priorytetĂłw:

  • Priorytet 1 – Wspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno-spożywczym,

  • Priorytet 2 – ZrĂłwnoważony rozwĂłj obszarĂłw wiejskich,

  • Priorytet 3 – Pomoc techniczna dla Programu Operacyjnego.

Priorytet I obejmuje między innymi Działanie 1.5 „Poprawa przetwĂłrstwa i marketingu artykułĂłw rolnych” w ramach ktĂłrego wspierane będą inwestycje w sektorach : produkcja mięsa drobiowego, produkcja pasz dla zwierząt, przetwĂłrstwo zbĂłż, przetwĂłrstwo jaj spożywczych oraz zakłady pakowania jaj spożywczych, dostosowujące te branże do warunkĂłw funkcjonowania na wspĂłlnym rynku.

Wspierane inwestycje mają poprawić dochodowość i konkurencyjność podmiotĂłw, dostosować skalę i jakość produkcji do potrzeb rynku, poprawić bezpieczeństwo żywności, dobrostan zwierząt, ochronę środowiska oraz warunki sanitarno – higieniczne i weterynaryjne produkcji a także ułatwić wprowadzenie nowych technologii produkcji.

Podmioty, ktĂłre starać się będą o dofinansowanie w ramach SPO muszą spełniać minimalne standardy higieniczno – sanitarne, weterynaryjne, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt. Wyjątkiem są zakłady objęte okresami przejściowymi, jednak muszą one zagwarantować spełnienie tych standardĂłw po zakończeniu przedsięwzięcia.

Poziom pomocy udzielonej beneficjentowi w Działaniu 1.5 wyniesie maksymalnie 50% kosztĂłw kwalifikowanych (nie więcej niż 20mln PLN na jeden podmiot).

Wielkość pomocy finansowej na realizację jednego projektu, nie może być niższa niż 100 tys. PLN.

Koszty kwalifikowane obejmują: budowę lub modernizację budynkĂłw produkcyjnych i magazynowych, zakup maszyn do magazynowania, przetwarzania artykułĂłw rolnych, zakup środkĂłw transportu do poprawienia gospodarki magazynowej w zakładzie, zakup środkĂłw transportu zapewniających spełnienie warunkĂłw bezpieczeństwa żywności lub dobrostanu zwierząt.

Do kosztĂłw doliczyć można także koszty związane z przygotowaniem i realizacją projektu.

Instytucją zarządzającą programem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi a instytucją wdrażającą – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wniosek o dofinansowanie inwestycji wraz z wymaganymi dokumentami (między innymi z biznesplanem) należy złożyć w Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku pozytywnej oceny, projekt jest przekazywany do rekomendacji do Krajowego Komitetu Sterującego i w przypadku uzyskania rekomendacji następuje podpisanie umowy o dofinansowanie między ARiMR a wnioskodawcą.

Ministerstwo Rolnictwa nie opracowało kryteriĂłw oceny wnioskĂłw – o wyborze projektu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji na temat dofinansowania można odnaleźć w dokumentach źrĂłdłowych:

  • Sektorowy Program Operacyjny – Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwĂłj obszarĂłw wiejskich,

  • Uzupełnienie Sektorowego Programu Operacyjnego – Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwĂłj obszarĂłw wiejskich.

Dokumenty te zamieszczone są na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa – www.minrol.gov.pl, na podstronie „Fundusze strukturalne”.

Termin rozpoczęcia składania wnioskĂłw uzależniony jest od zaakceptowania tych dwĂłch dokumentĂłw przez Komisję Europejską.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi w Departamencie Rozwoju ObszarĂłw Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pierwszy dokument uzyskał akceptację KE, natomiast drugi (uzupełnienie do SPO) jeszcze nie. W piątek 30 lipca ma odbyć się posiedzenie Komitetu Monitorującego w tej sprawie. Jeśli KE zatwierdzi drugi dokument, pierwsze wnioski będzie można składać w drugiej połowie sierpnia 2004 r.

Jednocześnie informujemy, że fermy kur nieśnych, ktĂłre znajdują się w wykazie zakładĂłw posiadających niedostosowane klatki, podlegających okresom przejściowym do 31 grudnia 2009 r., mogą ubiegać się o pomoc w ramach Planu Rozwoju ObszarĂłw Wiejskich – Działanie 6, Schemat 3 „Dostosowanie ferm kur niosek”.

Inwestycje w fermach kurzych, ktĂłre posiadają niedostosowane klatki, a ktĂłre nie uzyskały okresu przejściowego, kwalifikowane są do wsparcia w ramach „Sektorowego Programu Operacyjnego – Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwĂłj obszarĂłw wiejskich” w Dziale 1.1 – Inwestycje w gospodarstwach rolnych.

Dalsze informacje pojawią się na naszej stronie internetowej po uzyskaniu informacji z Ministerstwa Rolnictwa po zatwierdzeniu programĂłw.