Informacje

Rośnie sprzedaż jaj wylęgowych poza Wspólnotę

Rośnie sprzedaż jaj wylęgowych poza Wspólnotę

Analiza tegorocznych danych statystycznych potwierdza ożywienie handlu jajami wylęgowymi z odbiorcami spoza Wspólnoty.  W okresie styczeń – lipiec 2017 r. przedsiębiorcy z UE zrealizowali wysyłki jaj wylęgowych o łącznym wolumenie 785 mln sztuk, co oznacza 7% wzrost r/r. Zasadniczy asortyment wywozu to  jaja wylęgowe kurze (98%). Pozostałe ilości obejmowały sprzedaż jaj indyczych lub gęsich, głównie do Rosji. Wzrost eksportu dotyczył obu grup produktów.

Holandia, Belgia i Niemcy, to nadal trójka przodujących eksporterów, które to kraje odpowiadają za 60% unijnego wywozu.  W dalszej kolejności najwyższą sprzedaż poza wspólny rynek, odnotowali eksporterzy z: Czech, Portugalii, Hiszpanii, Francji i Polski. Tylko Czesi i Hiszpanie zanotowali ujemny wynik sprzedażowy, pozostałe kraje wzrost w porównaniu do 2016 r. Warto zauważyć, że obecnie Polska jest ósmym największym eksporterem jaj wylęgowych z całej Unii Europejskiej. W przeciągu siedmiu miesięcy 2017 r. wysłaliśmy do państw trzecich 35,5 mln jaj wylęgowych kurzych (wzrost o 23 mln r/r).

Swoje wyniki poprawiła również Francja, zwiększając sprzedaż jaj wylęgowych obu kategorii. W strukturze francuskiego eksportu dominują jaja kurze, jednak 26% to jaja indycze lub gęsie. Francuskie podmioty  w 70% pokrywają zapotrzebowanie importowe na jaja  indycze i gęsie ze Wspólnoty.

Najwyższy popyt na jaja zapłodnione do inkubacji  występuje ze strony Rosji, Iraku, Libii i Ukrainy, na rynki które trafiło w tym roku ponad 70% całego unijnego wywozu. Przy czym, sprzedaż na rynku rosyjskim i ukraińskim zmniejszyła się porównując r/r  odpowiednio o: 9% i 11%. Odmienne relacje obserwujemy w handlu z Irakiem, gdzie występuje wysoka dynamika wzrostu sprzedaży w ostatnich latach. Jaja wylęgowe pochodzące z UE cieszą się również rosnącym  zainteresowaniem w wielu innych krajach: Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji, Izraelu czy Omanie,