Informacje

USA-Chiny: zniecierpliwionych drobiarzy wspierają politycy

USA-Chiny: zniecierpliwionych drobiarzy wspierają politycy

37 amerykańskich senatorĂłw, z obu głĂłwnych partii politycznych, oficjalnie zwrĂłciło się do departamentu rolnictwa USA o przyspieszenie w negocjacjach z Chinami w sprawie otwarcia chińskiego rynku na dostawy mięsa drobiowego ze StanĂłw Zjednoczonych – dowiedziała się Krajowa Izba ProducentĂłw Drobiu i Pasz.  Chiński rynek jest zamknięty dla AmerykanĂłw od czasu grypy ptakĂłw w USA w 2015 roku.

Zgodnie z międzynarodowymi standardami Chińczycy już dawno powinni zapewnić Amerykanom dostęp do swojego rynku. Od wielu miesięcy władze chińskie spowalniały jednak ten proces. Przełomem było wstępne porozumienie między prezydentami obu państw, ktĂłre dotyczyło uzgodnień we wzajemnym handlu wołowiną i drobiem. Jednak mimo woli wyrażonej przez głowy krajĂłw amerykańska branża drobiarska wciąż nie może eksportować do Chin ze względu na brak stosownych decyzji weterynaryjnych chińskich służb. Pojawiają się głosy, że powolne procedury są pretekstem do spowalniania rozpoczęcia amerykańskich dostaw. Sytuację ma zmienić interwencja polityczna amerykańskich senatorĂłw. Ma ona unaocznić Chińczykom amerykańską determinację i powagę z jaką jest traktowana ta sprawa.

Przedstawiciele amerykańskiego przemysłu drobiarskiego twierdzą, że już zakończyły się wizyty chińskich urzędnikĂłw, ktĂłrzy zatwierdzali amerykańskie zakłady drobiowe do wysyłek na terytorium Chin.

Dla AmerykanĂłw Chiny to ważny rynek. Przed wprowadzeniem zakazu, w 2014 roku, wartość mięsa drobiowego sprzedawanego przez USA do Chin wynosiła ponad 315 milionĂłw dolarĂłw. SzczegĂłlnie istotnym elementem eksportowym były kurze łapki, ktĂłre sprzedawano do Chin za prawie 95 mln dolarĂłw.