Informacje

RPA. Importerzy przeciwko producentom drobiu

Stowarzyszenie ImporterĂłw i EksporterĂłw Mięsa z RPA protestuje przeciwko ograniczeniom nałożonym na przywĂłz mięsa drobiowego do tego kraju. Protest importerĂłw jest odpowiedzią na działania rządu RPA, ktĂłry pod naciskiem związkĂłw zawodowych sektora drobiarskiego prowadzi działania na rzecz ochrony rodzimych producentĂłw.

Według południowoafrykańskiego Stowarzyszenia ImporterĂłw i EksporterĂłw Mięsa rządowe prĂłby pomocy rodzimym producentom poprzez blokowanie importu są niewłaściwe. Importerzy uważają także, że obarczanie ich winą za problemy miejscowego drobiarstwa jest „śmieszne”. W związku z tym stowarzyszenie wystąpiło do południowoafrykańskiego parlamentu o przeprowadzenie śledztwa, ktĂłre ma znaleźć prawdziwe powody kłopotĂłw drobiarstwa w RPA.

Od kilku miesięcy w RPA firmy drobiarskie ograniczają swoją działalność i zwalniają pracownikĂłw. Przedstawiciele branży tłumaczą trudną sytuację swoich firm „brakiem rządowej ochrony przeciwko rosnącemu importowi”. Medialna narracja lokalnych przedsiębiorstw wspierana przez związkowcĂłw doprowadziła do powołania przez rząd RPA zespołu, ktĂłry wprowadza mechanizmy, ktĂłre mają ograniczyć import.  RPA jest największym importerem mięsa drobiowego z Unii Europejskiej.