Informacje

Rząd pomaga drobiarzom. W Malezji.

Malezyjscy producenci brojlerĂłw odnieśli sukces, ktĂłry pozwoli im na obniżenie kosztĂłw produkcji. Po interwencjach organizacji drobiarskich, rząd Malezji wydał pozwolenie na zatrudnienie imigrantĂłw przy chowie brojlerĂłw.

Malezyjska Federacja Stowarzyszeń HodowcĂłw Zwierząt Gospodarskich od dawna apelowała do rządu o umożliwienie zatrudniania obcokrajowcĂłw w sektorze drobiarskim. Federacja podnosiła argumenty dotyczące niepełnego wykorzystania możliwości produkcyjnych miejscowych ferm ze względu na dotkliwe braki siły roboczej. W ostatnich miesiącach pojawiły się też doniesienia o przymusowych przerwach w produkcji u najmniejszych hodowcĂłw, ktĂłrzy mieli kłopoty z konkurencyjnością cenową ze względu na wysokie koszty pracy. Zgodnie z szacunkami malezyjskich mediĂłw, tamtejszemu drobiarstwu brakuje około pięciu tysięcy pracownikĂłw.

Malezyjska Federacja Stowarzyszeń HodowcĂłw Zwierząt Gospodarskich spodziewa się, że efektem umożliwienia dostępu do rynku pracy w sektorze drobiarskim dla obcokrajowcĂłw będzie spadek cen mięsa na rynku wewnętrznym oraz poprawa konkurencyjności eksportowej. Według ekspertĂłw, ze względĂłw formalnych, nowi pracownicy pojawią się na malezyjskich fermach nie wcześniej niż za trzy miesiące.