Informacje

Wielka ofensywa eksportowa RPA

Władze Republiki Południowej Afryki po protestach społecznych związanych z masowymi  zwolnieniami w sektorze drobiarskim i zamykaniem ferm postanowiły wspomĂłc rodzimych producentĂłw i przemysł mięsny poprzez rządowe wsparcie eksportu. Plany rządu RPA wyglądają imponująco.

Zgodnie ze szczegĂłłami południowoafrykańskiego planu, ktĂłre poznała Krajowa Izba ProducentĂłw Drobiu i Pasz na import mięsa drobiowego z RPA zgodził się już Katar. Kuwejt wydał pozwolenia na mięso przetworzone oraz wdrożył procedury dotyczące mięsa świeżego. RPA ostatnie uzgodnienia weterynaryjne przeprowadza właśnie z Angolą, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską oraz Omanem. Na początkowym etapie rozmĂłw władze południowoafrykańskie są z Unia Europejską, Kenią, Tanzanią, Szwajcarią oraz Ugandą. Stosowne dokumenty dotyczące nawiązania kontaktĂłw handlowych przygotowano i przesłano także do Hongkongu, Singapuru oraz kilku innych państw azjatyckich.

Rząd RPA wprowadza także dwa systemy produkcji. Pierwszy, z zakazem stosowania stymulantĂłw wzrostu i antybiotykĂłw oraz drugi, w ktĂłrym te substancje mają być dozwolone. Dwa systemy mają umożliwić prowadzenie z sukcesem eksportu do państw, gdzie stosowanie niektĂłrych farmaceutykĂłw jest zabronione. Przykładem takiego obszaru są kraje Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że rząd RPA zajął się drobiarstwem w szczegĂłlny sposĂłb po masowych zwolnieniach w branży oraz po zamknięciu kilku dużych ferm. Związki zawodowe pracownikĂłw południowoafrykańskiego drobiarstwa za złą sytuację producentĂłw i przetwĂłrcĂłw drobiu winiły tani eksport z Unii Europejskiej, a w szczegĂłlności sprzedawane – jak twierdzili związkowcy – dumpingowo skrzydełka i nogi kurcząt.