Informacje

Brazylijski drób z zakładów BRF wróci do UE?

Brazylijski drób  z zakładów BRF wróci do UE?

Pojawiły się spekulacje, że Unia Europejska może niebawem odblokować import mięsa z kilkunastu zakładów należących do największej firmy przetwarzającej mięso drobiowe na świecie, brazylijskiego BRF – o  sprawie donosi agencja Reuters. Przedsiębiorstwo BRF oświadczyło, że przesłanką do złagodzenia przez UE dotychczasowego stanowiska i zniesienia embarga, jest dramatyczna sytuacja w Chinach związana z ASF. Brazylijczycy nie kryją zadowolenia z ewentualnego wcześniejszego powrotu na rynek Wspólnoty i uważają, że są gotowi zaspokoić europejski popyt na drób.

Przypominamy, że deficyt mięsa wieprzowego w Chinach generuje coraz większy popyt na mięso drobiowe wśród konsumentów. To z kolei wywiera ogromną presję na gwałtowny wzrost cen drobiu na lokalnym rynku. W marcu  tego roku cena hurtowa mięsa  drobiowego w Chinach wzrosła o 68 procent w porównaniu do marca 2018 roku. Na skutek  sytuacji w Chinach drożeje także drób w innych krajach azjatyckich. Sądzi się, że naturalną pochodną tych zdarzeń jest zachwianie równowagi w podaży mięsa drobiowego w skali globalnej,  także w  Unii Europejskiej.

Według szacunków amerykańskich analityków z początku tego roku, produkcja mięsa kurcząt w Chinach w 2019 roku wyniesie 12,65 mln ton (+ 8 proc. r/r). Spożycie  drobiu na mieszkańca ma wzrosnąć średnio o 9 proc. w 2019 roku. Podaż wewnętrzna będzie jednak  niewystarczająca, tworząc dużą lukę dla importu. Prognozuje się, że przywóz do Chin mięsa kurcząt może zwiększyć się w roku 2019 o  32 proc. do 450 tys. ton.

Brazylijczycy chcą również skorzystać na bezpośrednich dostawach do Chin. Tym bardziej, że już rozwiązali spór  antydumpingowy z Chińczykami. Sądzimy, że są „pierwsi w kolejce” do walki o rynek chiński z uwagi na ich dotychczasową mocną pozycję w tym kraju. W 2018 roku Brazylia odpowiadała za 85 proc. dostaw mięsa kurcząt do Chin, dopiero daleko za nią uplasowali się eksporterzy z Argentyny (9 proc.), Chile (3 proc.) i Tajlandii (3 proc.). Spekuluje się, że nie odpuści też Tajlandia, która odzyskała rynek chiński po wielu latach nieobecności – Chiny zblokowały przywóz z tego kraju z powodu grypy ptaków w 2004 roku. W marcu 2018 roku Tajlandia wysłała pierwszy transport mięsa do Chin. Łącznie w roku 2018 z Tajlandii sprzedano na rynek chiński  21 tys. ton kurcząt. Choć to niewiele, to analitycy uważają, że perspektywy są optymistyczne z uwagi na fakt, że eksport tajskich kurczaków ma bezcłowe przywileje w ramach umowy o wolnym handlu ASEAN.