Informacje

Mobilna utylizacja szansą w walce z grypą ptaków

Mobilna utylizacja szansą w walce z grypą ptaków

Na Uniwersytecie Iowa zakończono istotny dla drobiarstwa projekt badawczy mający wspomóc zaprojektowanie i wdrożenie na skalę przemysłową przyczep mobilnych wykorzystywanych do utylizacji tuszek drobiowych i obornika w przypadku grypy ptaków. Jednym z głównych celów projektu było zbadanie, jakie parametry są niezbędne, aby skutecznie dezaktywować wirusa w trakcie spalania i skutecznie ograniczyć jego rozprzestrzenianie.

KIPDiP już w 2017 r. przekazała sugestie środowiska branżowego polskim władzom weterynaryjnym, aby mobilne urządzenia do utylizacji padłych lub poddanych eutanazji zwierząt były obowiązkowym wyposażeniem firm utylizacyjnych, co ograniczyłoby rozprzestrzenianie się grypy ptaków i innych chorób zakaźnych. Zgodnie z wyjaśnieniami Inspekcji Weterynaryjnej w rejestrze podmiotów zatwierdzonych do przetwarzania lub spalania martwych zwierząt nie figurują jednostki działające mobilnie.

Właściciele ferm mają wątpliwości czy powszechnie stosowane działania związane z likwidacją stad zakażonych i przewozem martwych ptaków do utylizacji, zapewniają pełne bezpieczeństwo w sytuacji pojawienia się zagrożenia grypą ptaków.

Przypomnijmy, że obecnie, w Polsce, martwe zwierzęta mogą być unieszkodliwiane w 2 typach zakładów - zakładach przetwórczych lub spalarniach. Transport powinien odbywać się przeznaczonymi specjalnie do tego celu pojazdami spełniającymi wymagania bezpieczeństwa w zakresie szczelności i dezynfekcji.