Prawo - Analizy prawne

Ograniczenia w egzekucji ze składników gospodarstwa rolnego

Ograniczenia w egzekucji ze składników gospodarstwa rolnego

Od dnia 2 sierpnia 2017 r. obwiązuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz .U. z 2017 r. poz. 1385). Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie art. 830 kodeksu postępowania cywilnego zawierającego tzw. delegację ustawową, zgodnie z którą Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Ministrem Finansów określi rozporządzeniem, jakie przedmioty należące do rolnika prowadzącego gospodarstwo nie podlegają egzekucji. Celem tego rozporządzenia jest ograniczenia egzekucji komorniczej z gospodarstwa rolnego w taki sposób, aby zadłużony rolnik nie zbankrutował zupełnie, ale mógł nadal prowadzić swoje gospodarstwo rolne – co z jednej strony daje szansę zadłużonemu rolnikowi na kontynuację, a w dalszej perspektywie również na rozwój prowadzonej przez niego działalności rolniczej, a z drugiej strony może przyczynić się ostatecznie do pełnego zaspokojenia wierzycieli rolnika. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wskazywano, iż gospodarstwo rolne po egzekucji ma działać w „okrojonym”, ale optymalnym zakresie.

Po wejściu w życie rozporządzenia komornik prowadzący egzekucję  nie pozostawi rolnikowi już tylko tego, co rolnikowi jest niezbędne do utrzymania siebie i swojej rodziny, ale również wszystko to, co umożliwi dalsze prowadzenie gospodarstwa - tak, aby umożliwić egzekwowanemu rolnikowi dalsze prowadzenie działalności i zaspokojenie wierzycieli.

W rozporządzeniu dokonano zmiany katalogu składników gospodarstwa rolnego, które nie podlegają egzekucji. Katalogiem tym objęto również te składniki gospodarstwa, które są niezbędne dla zapewnienia jego dalszej działalności. Na podstawie rozporządzenia nie podlegają egzekucji budynki gospodarcze i grunty rolne, niezbędne do hodowli zwierząt w proporcji uzależnionej od wielkości stada podstawowego i niezbędnej nadwyżki inwentarza.

Ponadto komornik może zdecydować o wyłączeniu elementów gospodarstwa rolnego spod egzekucji ponad ilości wymienione w rozporządzeniu, jeżeli uzna, że jest to niezbędne do zapewnienia możliwości dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jednak w takiej sytuacji komornik musi wystąpić do izby rolniczej właściwej ze względu na położenie gospodarstwa rolnego dłużnika o wydanie opinii w tym zakresie. Bowiem zgodnie z § 2. ust. 2. rozporządzenia komornik, w terminie 3 dni po dokonaniu zajęcia, występuje do izby rolniczej, z wnioskiem o wydanie, w terminie 14 dni, opinii, czy dane składniki gospodarstwa rolnego są również niezbędne do dalszego prowadzenia tego gospodarstwa.

Co istotne do postępowań egzekucyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się także przepisy omawianego rozporządzenia.

 

Adam Kuźma / Radca Prawny/