Informacje

Poultry Insider, wydanie z 10 lutego 2020

Poultry Insider, wydanie z 10 lutego 2020

Do Unii Europejskiej najwięcej mięsa importuje się z Brazylii oraz Tajlandii. Ukraińcy przysyłają do nas istotnie mniej mięsa drobiowego niż dwaj liderzy, niemniej ukraińska dynamika wzrostu jest największa. Rzecz jasna za ukraińskim przywozem mięsa do Europy przez wiele miesięcy stał import tak zwanego „fileta z kością”, co było sprytnym omijaniem przepisów handlowych UE. Według nowych zasad wynegocjowanych z Ukrainą przywóz ten zostanie zamieniony legalnym wwozem 50 tys. ton rocznie. W styczniu 2020 roku Unia Europejska zablokowała import mięsa drobiowego z Ukrainy z powodu potwierdzenia HPAI na Ukrainie, jednak ukraińska weterynaria negocjuje uznanie regionalizacji z przedstawicielami UE.  Dalsza sytuacja handlowa z Ukrainą pozostaje zatem pod wielkim znakiem zapytania. W bieżącym wydaniu Poultry Insidera poddajemy analizie przywóz mięsa drobiowego z Ukrainy na rynek wspólnotowy w 2019 roku. Koncentrujemy się na wąskiej grupie importerów, do której należy także Polska. Okazuje się, że pod koniec 2019 roku mieliśmy do czynienia z istotnymi zmiennymi. Na jakie rynki import „fileta z kością” z Ukrainy wyraźnie osłabł, a kto zwiększył zamówienia? Czy Polska była nadal największym odbiorcą tego asortymentu z Ukrainy? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w najnowszym PI.

Drugi z raportów poświęcamy analizie polskiego eksportu jaj konsumpcyjnych w końcówce roku 2019. Okazuje się, że kluczowym czynnikiem, który miał wpływ na wyniki sprzedażowe polskich jaj w drugim półroczu roku 2019 były niespodziewane zdarzenia rynkowe i…rosnące zamówienia na suszone produkty jajeczne z Japonii. 

Poultry Insider to także kilka ważnych informacji z rynków międzynarodowych, a także komentarze z rynków skupu żywca brojlerów kurzych oraz rynku pierwotnego jaj.

Zachęcamy do subskrypcji „Poultry Insider”! Więcej informacji na temat "PI" można znaleźć tutaj