Informacje

Poultry Insider, wydanie z 14 stycznia 2019

Poultry Insider, wydanie z 14 stycznia 2019

Korzystny układ trendów handlowych czyli niższy import i wyższy eksport spowodował, że produkcja mięsa drobiowego w Europie w minionym roku istotnie rosła. W Polsce produkcja mięsa kurcząt rzeźnych wzrosła między styczniem a końcem października 2018 roku o 7,6 proc. w porównaniu z  takim samym okresem w 2017 roku oraz aż o 28,5 proc. w porównaniu do 2015 roku. Jak było w innych krajach? Co działo się w produkcji mięsa drobiowego ogółem, a co w produkcji mięsa kaczego i indyczego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynosi nasz raport o produkcji drobiu w europejskim obszarze celnym zamieszczony w najnowszym wydaniu Poultry Insidera.

Najciekawsze rzeczy w sektorze drobiarskim dotyczą ostatnio kaczek. Poultry Insider zawiera drobiazgową analizę eksportu mięsa kaczego z Polski. O tym gdzie trafiają kaczki z naszego kraju, które kierunki najwięcej zyskują, a które rozczarowują, jaki asortyment cieszy się największą popularnością napisaliśmy w specjalnej analizie. Opracowanie jest ilustrowane przejrzystymi tabelami oraz przydatnymi wykresami.

Bieżący numer Poultry Insidera zawiera także informacje drobiarskie ze świata oraz komentarze dotyczące rynku skupu żywca drobiowego oraz rynku pierwotnego jaj. Ciekawostką jest, że oba te rynki poruszają się ostatnio w przeciwnych kierunkach…

Zachęcamy do subskrypcji „Poultry Insider”! Więcej informacji na temat "PI" można znaleźć tutaj .