Informacje

Putin o rosyjskiej ofensywie drobiarskiej w Chinach

Putin o rosyjskiej ofensywie drobiarskiej w Chinach

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas swojego oficjalnego wystąpienia oznajmił, że  Rosja już niebawem będzie zasilać chiński rynek w mięso drobiowe oraz soję. Co ciekawe, obserwatorzy zwracają uwagę na fakt, że Putin stwierdził, że rosyjskie dostawy pojawią się w Chinach zamiast amerykańskich dostaw drobiu. Rosyjski prezydent miał nawet powiedzieć, że Amerykanie „poddali się” na rynku chińskim. W tym kontekście warto przypomnieć, że porozumienie amerykańsko - chińskie dotyczące wolnego dostępu amerykańskich firm drobiarskich do rynku chińskiego nie zostało zawarte z powodu wywołania przez prezydenta USA Donalda Trumpa wojny celnej miedzy oboma krajami.

Z informacji, które do tej pory pozyskała KIPDiP wynika, że jeszcze w tym roku rosyjskie przedsiębiorstwa będą mogły wysyłać mięso drobiowe  bezpośrednio do Chin. 7 listopada tego roku podpisano stosowne porozumienia rosyjsko - chińskie.

Najnowsze statystyki wskazują na wzrost rosyjskiego eksportu drobiu. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku Rosjanie wyeksportowali 126 tys. ton mięsa drobiowego. Oznacza to wzrost o 13 procent w porównaniu do podobnego okresu w roku ubiegłym. Rosjanie twierdzą, że w pierwszej połowie tego roku najciekawszymi eksportowo kierunkami był Wietnam oraz Hongkong skąd drób  był reeksportowany do Chin.