Informacje

Ukraińskie kurczaki dotarły na brytyjski rynek

Ukraińskie kurczaki dotarły na brytyjski rynek

22 kwietnia 2021 roku agroholding MHP wysłał pierwszą dostawę kurczaków do Wielkiej Brytanii w ramach  umowy o wolnym handlu. Można pokusić się o stwierdzenie, że właśnie spełnił się najgorszy scenariusz dla unijnych eksporterów mięsa  drobiowego do Wielkiej Brytanii, w tym dla Polski. Dlaczego? Zmaterializowały się przewidywania, że ukraińskie firmy wejdą z rozmachem na rynek UK po wyjściu Brytyjczyków z Unii Europejskiej. Zaostrzenie konkurencji z krajów trzecich na brytyjskim rynku traktowaliśmy w naszych analizach jako jedną z kluczowych i wysoce prawdopodobnych konsekwencji handlowych Brexitu. Po sfinalizowaniu pod koniec 2020 roku przez Wielką Brytanię i Ukrainę umowy o wolnym handlu w zakresie rolnictwa spekulowaliśmy, że porozumienie to będzie furtką dla ukraińskich kurczaków na brytyjskim rynku. Towary dostarczane przez MHP są dystrybuowane pod marką TM Qualiko. Ukraińcy wysyłają do Wielkiej Brytanii schłodzone, mrożone i przetworzone mięso z kurczaka. W opinii przedstawicieli firmy MHP otwarcie rynku  brytyjskiego jest ważnym krokiem w rozwoju sprzedaży eksportowej przedsiębiorstwa. MHP ma największy  udział w produkcji mięsa drobiowego na Ukrainie. W 2020 roku Ukraina stała się jednym z pięciu największych eksporterów mięsa kurcząt na świecie i  była trzecim największym dostawcą drobiu do UE.

Konsekwencje Brexitu dla polskiego drobiarstwa…

Rok temu o tej porze Wielka Brytania była drugim największym importerem drobiu z Polski. Obecnie kraj ten spadł na czwarte miejsce w rankingu najpoważniejszych odbiorców polskiego mięsa drobiowego. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz gorsze wyniki eksportu do Wielkiej Brytanii są prostą konsekwencją Brexitu. w kolejnych miesiącach Brytyjczycy mogą zamawiać jeszcze mniej drobiu z Polski. Jako bezpośrednią przyczynę tej sytuacji wskazujemy rosnącą konkurencję na Wyspach i powolną utratę uprzywilejowanej pozycji dawnych, brytyjskich partnerów w ramach UE, jak Polska na rzecz takich państw jak na przykład Ukraina.

W zeszłym roku do Wielkiej Brytanii wyeksportowaliśmy z Polski 134,5 tys. ton mięsa drobiowego o wartości prawie 1 mld 440 mln złotych. Brytyjczycy byli drugim po Niemcach największym importerem drobiu z naszego kraju. Udział Wielkiej Brytanii w całkowitym eksporcie mięsa drobiowego z Polski wyniósł niemal 14 procent.