Informacje

Zmiana procedury oceny dobrostanu brojlerów w gospodarstwie na podstawie badania poubojowego

Zakończył się pierwszy etap wspĂłłpracy Inspekcji Weterynaryjnej z przedstawicielami branżowych organizacji, ktĂłrego celem było wypracowanie wspĂłlnego stanowiska w sprawie zmiany procedury „Kontrola dobrostanu brojlerĂłw w gospodarstwie na podstawie badania poubojowego.” Za szczegĂłlnie istotne uznano usystematyzowanie procedur w zakresie oceniania kondycji łap, ktĂłre powinny w sposĂłb rzetelny, a przede wszystkim obiektywny i jednoznaczny określać sposoby dobrostanu zwierząt na fermach.

GłĂłwny Lekarz Weterynarii przychylił się do propozycji zgłoszonych przez przedstawicieli organizacji branżowych reprezentujących producentĂłw kurcząt rzeźnych. Uwzględnione zostało stanowisko przedstawicieli Krajowej Izby ProducentĂłw Drobiu i Pasz w zakresie zmian metodyki badania łapek oraz postępowania powiatowego lekarza weterynarii w przypadku, gdy jedno stado podlegało ocenie w więcej niż jednej rzeźni.

Najważniejsze zmiany wprowadzone do aktualnej procedury:

  1. Ocena łapek ma być prowadzona po ich umyciu i zdjęciu naskĂłrka;
  2. Wprowadzono uszczegĂłłowienie sposobu oceny i opisu zmian zapalnych na skĂłrze podeszwy poprzez określenie wielkości zmiany w cm;
  3. Skumulowany wskaźnik śmiertelności dziennej nie będzie obejmował wskaźnikĂłw śmiertelności dziennej z pierwszego tygodnia po wstawieniu piskląt;
  4. Nowe wytyczne dla powiatowego lekarza weterynarii w postępowaniu w przypadku, gdy jedno stado podlegało ocenie w więcej niż jednej rzeźni - Krajowa Izba uznała, że nie należy odnosić się tylko do badania, ktĂłre wskazuje na najniższy poziom dobrostanu, ale konieczne jest uśrednienie wynikĂłw pochodzących z ocen dokonanych dla wszystkich partii z tego samego stada  i na tej podstawie dokonać właściwej oceny dobrostanu w gospodarstwie.

GłĂłwny Lekarz Weterynarii przekazał do WojewĂłdzkich Lekarzy Weterynarii pisemną prośbę o wykonywanie i przekazywanie do GłĂłwnego Inspektoratu Weterynarii przez powiatowych lekarzy weterynarii przykładowych zdjęć zmian na skĂłrze łap wraz z informacją o wynikach oceny dokonanej przez urzędowego lekarza w rzeźni.  Informacje te będą wykorzystywane w ramach przeprowadzanych szkoleń, aby zapewnić jednolity sposĂłb oceny zmian na skĂłrze podeszwy u brojlerĂłw przez urzędowych lekarzy weterynarii.

Procedura w aktualnej zmienionej wersji będzie stosowana  w praktyce przez urzędowych i powiatowych lekarzy weterynarii. GłĂłwny Lekarz Weterynarii zapowiedział, że po kilkumiesięcznym funkcjonowaniu procedury zmienionej według powyższych zasad zostanie ona ponownie oceniona i ewentualnie poddana dalszym zmianom.