Informacje

Wyrok WSA w Poznaniu z 20 kwietnia 2010 r. - to przełom dla rozstrzygnięcia sporu działów specjalnych produkcji rolnej z fiskusem.

O kolejnym, już dziesiątym wyroku, potwierdzającym racje podatnikĂłw, poinformowała „ Rzeczpospolita” ( 22 kwietnia 2010 r ) w artykule pt. :„Prawo do ryczałtu pozostaje – Rolnicy rozliczający się według norm szacunkowych nie muszą prowadzić ksiąg, skoro ustawa PIT tego nie wymaga”. Wcześniej 9 wyrokĂłw, korzystnych dla podatnikĂłw, wydały sądy administracyjne w Łodzi, Warszawie i Gorzowie.

Zdaniem autorki tego artykułu – Grażyny J. Leśniak - publicystki wyspecjalizowanej w dziedzinie – prawo podatkowe :
„To przełomowy wyrok tego sądu, bo sędziowie wyraźnie zaznaczyli, że odstępują od dotychczasowej linii orzeczniczej. …WSA w Poznaniu przyznał rację podatnikom. Sędziowie stwierdzili, że z przepisĂłw podatkowych nie wynika obowiązek prowadzenia ksiąg przez producentĂłw rolnych. W ustnym uzasadnieniu orzeczenia sąd podał ponadto, że przy analizie przepisĂłw najważniejsza jest wykładnia literalna, a ta prowadzi do wniosku, że osoby nieprowadzące ksiąg zachowują prawo do ryczałtu”

Dziennikarka tak skomentowała orzeczenie sądu:
„Poznański wyrok to kolejny policzek dla organĂłw podatkowych, ktĂłre od kilku lat odmawiają prawa do ryczałtu producentom rolnym, ściągając ich właśnie za nieprowadzenie pełnej księgowości. Mimo, że wcześniej naczelnicy urzędĂłw skarbowych sami wydawali im decyzje o wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego, jaki mają w związku z prowadzoną działalnością płacić, wiedząc niejednokrotnie, że przekraczają limit z ustawy np. w związku ze składaniem deklaracji VAT-7. Sąd nie miał jednak wątpliwości, że w ten sposĂłb nakładano na podatnikĂłw obowiązek, ktĂłry nie wynikał z ustawy o podatku dochodowym od osĂłb fizycznych.”

Optymistyczna dla zagrożonych podatnikĂłw jest także opinia - doradcy podatkowego – Ireneusza Krawczyka- partnera w kancelarii OżĂłg i WspĂłlnicy :
„Po rozstrzygnięciach sądĂłw w Warszawie i w Łodzi to kolejny korzystny wyrok dla podatnikĂłw. Tym ważniejszy, że jak wynikało z ustnych motywĂłw, WSA w Poznaniu wszechstronnie przeanalizował wszystkie istotne dla sprawy elementy oraz odniĂłsł się do dotychczasowego orzecznictwa. Mam nadzieję, że po rozstrzygnięciu sądu nie będzie więcej nowych postępowań wobec rolnikĂłw. Wydaje się, że kolejne wyroki sądĂłw administracyjnych powinny podzielać stanowisko sądu w Poznaniu.”

Link do artykułu:
http://www.rp.pl/artykul/157701,465126_Rolnik_nie_musi_prowadzic_ksiag.html