Informacje

Problemy wymiany klatek czekają na rozwiązanie przez Komisję Europejską.

Producenci jaj poprzez swoje branżowe organizacje i COPA COGECA; rządy krajĂłw członkowskich oraz eurodeputowani – członkowie Komitetu ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego -wszyscy domagają się od Komisji Europejskiej podjęcia decyzji w sprawie rozwiązania problemĂłw opĂłźnionej wymiany klatek dla kur nieśnych. Prawdopodobnie Komisja Europejska podejmie odpowiednie działania dopiero na wniosek Parlamentu Europejskiego.

COPA COGECA poinformowała organizacje z krajĂłw członkowskich zrzeszone w tych  Komitetach, że europosłowie z frakcji EPP (Grupa Europejskiej Partii Ludowej) pracują na sformułowaniem rezolucji w tej sprawie do Komisji Europejskiej. 
Eurodeputowani podczas posiedzeń w sierpniu i wrześniu 2010 r. zapoznali się z opiniami ekspertĂłw na temat negatywnego wpływu regulacji dobrostanu kur nieśnych na sytuację unijnego sektora jaj. SzczegĂłłowe informacje na ten temat w artykule : „Komitet ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi (COMAGRI) Parlamentu Europejskiego znają zagrożenia dla unijnego sektora jaj.” - http://www.kipdip.org.pl/article/id/531

Komisja Europejska nie uniknie rozwiązania problemĂłw wynikających z opĂłźnienia w wymianie klatek. Sytuacja w sektorze jaj będzie wymagała wypracowania „złotego środka”,  z uwzględnieniem zarĂłwno interesĂłw producentĂłw, ktĂłrzy ponieśli koszty wymiany klatek, jak i niedopuszczenia do spadku samowystarczalności unijnego rynku jaj przy rĂłwnoczesnej ochronie tego rynku przed nieuczciwą konkurencją z krajĂłw trzecich, nie spełniających europejskich norm dobrostanu zwierząt.

Krajowa Izba skierowała do polskich eurodeputowanych – członkĂłw Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi  PE  prośbę o spowodowanie działań Komisji Europejskiej oraz  przedstawiła propozycje konkretnych rozwiązań problemĂłw wynikających z nieterminowego wdrożenia dyrektywy Nr 1999/74/WE.
Trzeba stworzyć warunki do ochrony dostosowanych ferm przed zakłĂłceniami na rynku,  w szczegĂłlności przed przywozem konkurencyjnych produktĂłw (jaj i przetworĂłw z jaj) z krajĂłw trzecich, w ktĂłrych nie jest stosowany dobrostan.
Zakaz produkcji w konwencjonalnych klatkach nie ochroni dostosowanych ferm przed nieuczciwą konkurencją. Zlikwidowaną produkcję w UE zastąpi import z krajĂłw trzecich, bowiem rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 589/2008/WE nie ogranicza przywozu  jaj z krajĂłw trzecich, nie przestrzegających dobrostanu.

Propozycje polskiego sektora jaj spożywczych dotyczące szczegĂłłowych metod rozwiązania problemĂłw wynikających z opĂłźnionego terminu wdrożenia wymagań dyrektywy nr 1999/74/WE.

Polski sektor jaj spożywczych czyniąc starania, za pośrednictwem polskiego rządu, w sprawie ponownego złożenia wniosku o derogację czasową dla niektĂłrych wymagań dyrektywy nr 1999/74/WE, jest skłonny zobowiązać się do stosowania od 2012 r. zwiększonej  do 750 cm2 powierzchni użytkowej na 1 kurę w klatkach konwencjonalnych, tj. takiej samej jaka wymagana będzie w klatkach ulepszonych.
RĂłwnocześnie producenci godzą się na stosowanie w okresie przejściowym odrĂłżniającego znakowania jaj wyprodukowanych w klatkach, ktĂłre nie będą w pełni spełniały wymagań dyrektywy oraz ograniczenia sprzedaży tych jaj do kraju pochodzenia.
Ograniczenia te miałyby dotyczyć jaj świeżych przeznaczonych dla ostatecznego konsumenta – określanych jako „egg table”.
Obydwie propozycje zostały wypracowane z uwzględnieniem reguł wspĂłlnego rynku - w celu  wyrĂłwnania warunkĂłw konkurencji.
Są to kluczowe warunki zabezpieczające interesy dostosowanych ferm w okresie obowiązywania wnioskowanej przez polski sektor jaj derogacji czasowej, tj. do końca 2016 r.