Informacje

Klatki wzbogacone, wprowadzone w 2012 r., spełniają wszelkie standardy narzucone przez obrońców zwierząt.

Potwierdza to film „ Obywatelska Akcja Edukacyjna – Bezpieczne Jajo.” http://www.youtube.com/watch?v=Wsx-8w9KH5Q

Ten film i przytoczone niżej wypowiedzi ekspertĂłw z tego materiału odnoszą się rĂłwnież do nowej kampanii skierowanej przeciwko fermowej produkcji. Kampanię: Jak one to znoszą uruchomiło  Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Obrazy rozpowszechniane przez to Stowarzyszenie przeczą powszechnym standardom produkcji w polskich fermach. 

Komentarze  w filmie:  Bezpieczne jajo. Obywatelska akcja edukacyjna:

„Lektor
: Od pewnego czasu w mediach  prezentowany jest film sugerujący, że producenci drobiu w Polsce znęcają się nad 18 mln kur niosek. Obrazy cierpiących ptakĂłw działają na emocje, szczegĂłlnie młodych wrażliwych ludzi . Do filmu zatrudniono jednego z celebrytĂłw i posunięto się nawet  do profanacji  polskiego godła. Celem tej kampanii jest zniechęcenie nas do kupowania jaj oznaczonych numerem "3".  Film ten jest manipulacją, nie mającą nic wspĂłlnego z polską rzeczywistością. Autorzy posłużyli się ujęciami nakręconymi poza Europą.

Jaka jest więc prawda o klatkowym chowie drobiu w Polsce?

Odwiedziliśmy jedną z typowych ferm, ktĂłra  ma duży udział w produkcji jaj na polski rynek.
 

Kury maja przestronne i wygodne klatki, urządzenia wentylacyjne zapewniają im odpowiedni klimat i temperaturę powietrza. Dzięki specjalnej konstrukcji klatek, odchody na bieżąco usuwane są na zewnątrz kurnika za pomocą ruchomej taśmy, gwarantuje to zachowanie czystości, a ptaki nie mogą zjadać swoich odchodĂłw.  Lekarz weterynarii wykonuje stałą kontrolę oraz wykonuje odpowiednie szczepienie.
Ograniczony kontakt z innymi ptakami zabezpiecza kury przed ptasią grypą oraz przenoszeniem się innych chorĂłb, wirusĂłw i pasożytĂłw.  Kontrolowanie ilości czystej i świeżej wody spożywanej przez kury jest  dodatkowym źrĂłdłem informacji o stanie ich zdrowia. Kury karmione są pełnowartościową paszą, wysokiej jakości z odpowiednio dobranymi składnikami i witaminami. Dzięki temu jaja z chowu klatkowego mają zdecydowanie najwyższą wartość pokarmową , są  zdrowe i bardzo smaczne. Nie zawierają metali ciężkich i amoniaku i innych zanieczyszczeń środowiskowych.

Lekarz weterynarii: 
Z własnej praktyki oraz doświadczeń innych lekarzy, jesteśmy w stanie stwierdzić, że kury w systemie klatkowym znacznie rzadziej chorują.  Jajka z takiej produkcji są bardziej czyste, a na ich skorupkach znajdujemy dużo mniej bakterii niż w chowie ściĂłłkowym. To właśnie kupując jaja oznaczone cyfrą "3"  na początku kodu, mamy zagwarantowana najwyższą czystość i nie musimy się obawiać Salmonelli. Zanim więc, pozwolimy się zmanipulować tendencyjnym filmom i publikacją warto poznać prawdę  i na tej podstawie dokonywać wyborĂłw. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat  hodowli drobiu i produkcji jaj odwiedź następujące strony internetowe:
-
www.portalhodowcy.pl
- www.kipdip.org.pl "