2013-04-22
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB opublikował w marcu 2013 r. coroczne opracowanie, pt.: "Popyt na żywność. Stan i perspektywy" - Nr 14/2013.
Informacje zawarte w tym opracowaniu mają fundamentalne znaczenie w planowaniu sprzedaży krajowej i eksportu branżowych produktĂłw oraz w budowaniu strategii marketingowych.
Instytut ERiGŻ - PIB prognozuje redukcję krajowego popytu na żywność w br. w wyniku spadku dochodĂłw realnych w gospodarstwach domowych. Przewiduje także, że w 2013 r. tempo wzrostu cen żywności będzie wolniejsze niż w roku poprzednim, ze względu na rosnące bariery popytowe.
Badania Instytutu ERiGŻ - PIB wykazują, że realne wydatki żywnościowe w gospodarstwach domowych na żywność nie będą rosły. Ze struktury przeciętnych miesięcznych wydatkĂłw na jedną osobę w gospodarstwach domowych wydatki na żywność i napoje alkoholowe w Polsce wynoszą około 25%.
Spadek popytu na żywność w Unii Europejskiej i w Polsce znajduje potwierdzenie w danych sprzedaży detalicznej. Według Eurostatu w 2011 r. sprzedaż detaliczna żywności, napojĂłw i tytoniu, w cenach stałych w UE-27 obniżyła się o 1,1% w porĂłwnaniu z rokiem poprzednim, a w Polsce o 5,6%.
Pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych spowodowało, że w 2012 r. zmalała konsumpcja mięsa wieprzowego o 3,8% i wołowego o 20,0%, przy wzroście konsumpcji drobiu o 1,4%. W strukturze wydatkĂłw na żywność ogĂłłem, mięso i przetwory miały blisko 27% udział.
Mięso drobiowe w strukturze spożycia mięsa ogĂłłem stanowiło 38% (wzrost o 1,2 pkt. proc. w porĂłwnaniu do 2011 r.).
W ubiegłym roku jaja podrożały względem wszystkich produktĂłw spożywczych, w tym pozostałych produktĂłw białka zwierzęcego, tj. artykułĂłw mięsnych, mleczarskich oraz ryb i przetworĂłw. W strukturze przeciętnych miesięcznych wydatkĂłw na żywność jaja miały udział 2,77%.
Prognoza spożycia mięsa drobiu w 2013 r.:
Instytut ERiGŻ przewiduje wzrost krajowego popytu na drĂłb. Wzrost ten stymulowany będzie wysokimi cenami mięsa czerwonego.
Spożycie mięsa drobiowego wzrosło z 24,6 kg w 2010 r. do 26,5 kg w 2012 r., a w 2013 r. prognozuje się spożycie 27,0 kg.
Jaja – tendencje cenowe i spożycie:
Przewiduje się, że w 2013 r. ceny jaj w Polsce będą wykazywały tendencję spadkową. Spadkowi cen jaj w Polsce sprzyjać będzie zmniejszenie się popytu krajowego w następstwie podrożenia jaj wobec pozostałych produktĂłw będących źrĂłdłem białka zwierzęcego i pogorszenia sytuacji dochodowej ludności.
W 2012 r. miał miejsce poważny spadek spożycia jaj z poziomu 202 sztuk/ mieszkańca do 165 sztuk w 2012 r. W 2013 r. przewidywany jest nieznaczny wzrost spożycia jaj do poziomu 169 sztuk/mieszkańca. Instytut ERiGŻ - PIB uważa, że w większym stopniu wzrośnie zużycie jaj w przemyśle spożywczym i gastronomii, niż w gospodarstwach domowych.
Komentarz własny KIPDiP na podstawie danych Instytutu ERiGŻ - PIB (Analiza rynkowa - "Popyt na żywność, Stan i perspektywy" nr 14 z marca 2013 r.)
Copyright © 2017 Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja zebu.pl