Informacje

Projekt nowelizacji ustawy o paszach przegłosowany 13 czerwca 2008 r. przez sejmową Komisję Rolnictwa, przekazany do Sejmu w formie Sprawozdania Komisji po pierwszym czytaniu, jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej

Taką opinię ponownie wydał Urząd Komitetu Integracji Europejskiej w dniu 18 czerwca 2008 r.

Poprzednia negatywna opinia dotyczyła rządowego projektu ustawy.

„Proponowane wydłużenie vacatio legis nie usuwa stwierdzonej niezgodności i nie zapobiegnie kontynuowaniu postępowania przeciwko Polsce przed Trybunałem Sprawiedliwości WspĂłlnot Europejskich.”

Zdaniem UKIE, niezgodna z unijnym prawem jest także poprawka, wprowadzona do rządowego projektu przez sejmową Komisję RiRW, ktĂłra skutkować ma obowiązkiem oznakowania pasz, jeśli materiał paszowy lub mieszanka paszowa jest genetycznie modyfikowana.

UKIE zwraca uwagę, że „Kwestia oznakowania pasz genetycznie zmodyfikowanych została wyczerpująco uregulowana w przepisach art. 24-25 rozporządzenia (WE) nr 1829/2003, ktĂłre obowiązują bezpośrednio w krajowym porządku prawnym. Projektowany przepis nie uwzględnia istnienia i obowiązywania ww. przepisĂłw wspĂłlnotowych, po części powtarzając treść tych przepisĂłw (co samo w sobie jest niedopuszczalne), po części wprowadzając regulacje niespĂłjne z tym przepisami, co może prowadzić do konfuzji i wątpliwości interpretacyjnych.”

Opinia UKIE jest nieugięta: „Jedynym rozwiązaniem zgodnym z prawem Unii Europejskiej, a nawet koniecznym dla zapewnienia tej zgodności, jest całkowite uchylenie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych, zawartego w art. 15 ust. 1 pkt. 4 ustawy o paszach.”