Informacje

Spory o wydajność ubojni drobiu w USA

Amerykańskie firmy drobiarskie chcą zmiany przepisĂłw, ktĂłre limitują maksymalną wydajność linii ubojowej do 140 ptakĂłw na minutę. Nowy limit miałby wynieść 175 brojlerĂłw na minutę. W Polsce, można przyjąć, że średnia wydajność linii ubojowej w nowszych zakładach to około 100 ptakĂłw na minutę.

Amerykański przemysł drobiarski dążąc do zmiany prawa dowodzi, że przez ograniczenia szybkości działania linii ubojowych traci konkurencyjność na świecie. Lobbyści działający na rzecz firm drobiarskich podają, że w Kanadzie, Ameryce Południowej, Azji oraz Europie duże zakłady ubojowe i przetwĂłrcze pracują ze średnią prędkością linii ubojowej zbliżającą się do 200 ptakĂłw na minutę.

Przeciwni wprowadzeniu zmian są obrońcy praw zwierząt, związki zawodowe oraz część politykĂłw. GłĂłwne argumenty tej strony sporu opierają się na dbałości o bezpieczeństwo pracownikĂłw, dobrostan zwierząt oraz jakość żywności. W tym kontekście przytacza się statystyki, ktĂłre mają dowodzić, że wypadkowość w zakładach drobiarskich w USA jest o 50 procent wyższa niż średnia, a liczba zwolnień chorobowych pracownikĂłw jest najwyższa.

Amerykański przemysł drobiarski prĂłbował zmienić prawo ograniczające szybkość działania linii ubojowych już w 2014 roku. Wtedy Departament Rolnictwa odrzucił ten wniosek.