Informacje

Ukraina chce eksportować więcej drobiu do Unii Europejskiej

Ukraina w pierwszym kwartale tego roku wykorzystała już niemal połowę limitu na bezcłowy eksport mięsa drobiowego do Unii Europejskiej. Tegoroczne kwoty na wolny przywĂłz ukraińskiego mięsa wynoszą 20 tys. ton.  Ukraińcy chcą zwiększenia limitu do 300 tys. ton.

W ostatnim czasie wysokość ukraińskich limitĂłw eksportowych komentowali przedstawiciele  grupy MHP, jednej z największych ukraińskich firm spożywczych.  Przedsiębiorstwo Myronivsky Hliboprodukt określa wielkość kontyngentĂłw jako „niesprawiedliwą” i „ekstremalnie niską”. Według firmy niepodniesienie kwot bezcłowego importu z Ukrainy do poziomu 250 – 300 tys. ton spowoduje, że mięso drobiowe może w Europie podrożeć.

Wypowiedzi firm ukraińskich nie skomentowały na razie ukraińskie władze. Przypomnijmy jednak, że skuteczność negocjacyjna ukraińskiego rządu w sprawach drobiarstwa jest bardzo wysoka. W czasie grypy ptakĂłw blokada importu z Ukrainy trwała niespełna miesiąc. Tylko tyle czasu potrzeba było Ukraińcom na nakłonienie Komisji Europejskiej do wprowadzenia między UE a Ukrainą zasad regionalizacji.