2015-07-21
Krytyczne stanowisko dotyczy zaproponowanych w kwietniu br. przez Komisję Europejską rozwiązań, ktĂłre dałyby państwom członkowskim prawo ograniczenia lub wprowadzania całkowitego zakazu stosowania GMO w żywności i paszach na ich terytorium.
Polska Agencja Prasowa poinformowała 20 lipca 2015 r. że "Ministrowie rolnictwa państw członkowskich na spotkaniu Rady ds. Rolnych w poniedziałek ( 13 lipca 2015 r.) w Brukseli niemal jednomyślnie ocenili, że propozycja zmiany aktualnego rozporządzenia w sprawie stosowania GMO w żywności i paszy zwierzęcej na terenie UE stoi w sprzeczności z zasadami jednolitego rynku oraz postanowieniami Światowej Organizacji Handlu."
Artykuł PAP przytacza rĂłwnież krytyczną wypowiedź Ministra Marka Sawickiego o tym projekcie : „Polski minister rolnictwa Marek Sawicki skrytykował Komisję Europejską za prĂłbę przerzucenia odpowiedzialności za ewentualnie wprowadzone zakazy na państwa członkowskie”. W swoim wystąpieniu Sawicki podkreślił, że zmiany obecnego rozporządzenia powinny raczej iść w kierunku usprawnienia procesu podejmowania decyzji w sprawie autoryzacji GMO na terenie całej Unii, by przerwać istniejący impas między państwami opowiadającymi się za i przeciw oraz tymi, ktĂłre nie zajmują żadnego stanowiska. Indywidualne opt-outy, zdaniem Polski, mogą zaburzyć konkurencyjność produkcji w całej Unii.”
Przeciwni propozycji KE są rĂłwnież członkowie Komisji Rolnictwa PE. „Jedynie polski europoseł Janusz Wojciechowski z EFDD oraz eurodeputowana Beata Gosiewska z tej samej grupy politycznej. opowiadają się za prawem krajĂłw członkowskich do wprowadzenia zakazu stosowania GMO w żywności i paszach zwierzęcych. Głosowanie w komisji rolnej w sprawie opinii zaplanowane jest na 3 września.”
ŹrĂłdło informacji : ppr.pl na podstawie PAP
Cały tekst artykułu PAP na ten temat pt. "Projekt KE ws. zakazu stosowania GMO bez szans na przyjęcie." dostępny w pliku poniżej
Copyright © 2017 Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja zebu.pl