Informacje

Avangardco może eksportować jaja (A) do UE

Avangardco może eksportować jaja (A) do UE

Ukraińska grupa kapitałowa Avangardco otrzymała zgodę od  instytucji unijnych na przywóz do Wspólnoty jaj kurzych w skorupkach klasy A czyli przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez europejskich konsumentów. Przedstawiciele ukraińskiej firmy zapowiedzieli, że pierwsze partie jaj zostaną dostarczone już w marcu tego roku. Zdaniem KIPDiP decyzja Komisji Europejskiej będzie miała bardzo poważne skutki dla polskich producentów jaj. Należy się spodziewać zaostrzenia konkurencji eksportowej i istotnego pogorszenia rentowności wywozu jaj z Polski.

Zezwolenie dla Avangardco będzie obowiązywało od 28 lutego 2018 r., a uzyskał je jeden z największych kompleksów drobiarskich zarządzanych przez tę firmę – AVIS. Potencjał produkcyjny zakładu AVIS oceniany jest na 5,2 mln kur niosek o rocznej zdolności produkcyjnej 1,6 mld jaj w skorupkach.

Avangardco jest liderem w produkcji jaj w skorupkach i suszonych produktów jajecznych na Ukrainie i jednym z liderów w Europie.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przypomina, że pierwszym  zakładem, który został umieszczony na liście przedsiębiorstw Komisji Europejskiej dopuszczonych do przywozu jaj spożywczych klasy A na rynek unijny był zakład „YASENSVIT” zależny od grupy Ovostar Union.  Zezwolenie dla „YASENSVIT” obowiązuje  od 12 września 2017 roku, a w październiku ukraińska firma rozpoczęła sprzedaż jaj  unijnym odbiorcom.

Avangardco już dawno postawiło na ożywienie wywozu do Unii Europejskiej, szukając „lekarstwa” na zmniejszenie uzależnienia od sprzedaży na rynkach państw MENA jako swojego głównego rynku eksportowego. W ostatnich latach pogorszyła się sprzedaż tej firmy do państw tego regionu z uwagi na panującą tam niekorzystną sytuację geopolityczną.

Handel z UE  ukraińskie przedsiębiorstwa sektora jaj rozpoczęły w 2014 roku. Wtedy uzyskały jednak uprawnienia przywozowe wyłącznie dla przetworów oraz jaj do przetwórstwa. W 2015 roku Komisja Europejska  zatwierdziła założenia programów  zwalczania  salmonelli  w  stadach  towarowych kur niosek przedstawionych  przez władze Ukrainy, co otwarło furtkę do eksportu jaj kurzych świeżych klasy A.  

Import jaj i przetworów z Ukrainy systematycznie rośnie - jeszcze w 2014 r.  udział Ukrainy w unijnym  imporcie wynosił 4 proc., a  w 2016 r.  – już 50 proc.