Informacje

Brytyjczycy chcą brazylijski drób

Brytyjczycy chcą brazylijski drób

Jedno z największych przedsiębiorstw spożywczych na świecie, jeden z największych producentów mięsa drobiowego, brazylijska firma BRF w strategii rozwoju rynku koncentruje się na ekspansji eksportowej mięsa drobiowego w Wielkiej Brytanii. Niedawno zakłady należące do BRF ponownie uzyskały zezwolenie na sprzedaż drobiu do Wielkiej Brytanii. Po kilku latach ostrożnego podejścia do importu mięsa z Brazylii spowodowanego tak zwaną „aferą mikrobiologiczną” Brytyjczycy złagodzili podejście handlowe wobec brazylijskich dostawców. Firma BRF próbuje wykorzystać tę szansę. Jednym z istotnych narzędzi wykorzystania możliwości handlowych w Wielkiej Brytanii jest promowanie przez BRF swoich produktów w ramach największych wydarzeń targowych skupiając się na klientach z handlu hurtowego i detalicznego oraz segmencie HoReCa. Na targach  IFE London 2024, firma BRF skoncentrowała się na prezentacji oferty eksportowej mrożonego mięsa kurczaków, w szczególności produktów gotowanych.

Przypomnijmy, że kłopoty sanitarne w brazylijskim drobiarstwie dotyczyły fałszowania jakości zdrowotnej mięsa drobiowego, między innymi w odniesieniu do zanieczyszczenia Salmonellą, czego konsekwencją było zablokowanie importu z Brazylii na rynek unijny. Warto pamiętać, że w momencie wybuchu skandalu fałszowania mięsa w Brazylii, które sprzedawano na rynku krajowym i międzynarodowym Wielka Brytania była jeszcze państwem członkowskim Unii Europejskiej. W 2017 roku policja federalna Brazylii rozpoczęła operację Carne Fraca, której celem było ujawnienie oszustw i korupcji w zakładach przetwórstwa wołowiny i drobiu w Brazylii. W oparciu o ustalenia Carne Fraca Komisja Europejska zawiesiła uprawnienia części zakładów z Brazylii do przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego do UE. Po Brexicie, Wielka Brytania może jednak dokonywać własnych ocen brazylijskich systemów kontroli bezpieczeństwa żywności w ramach dwustronnej współpracy handlowej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, dokonano podziału dotychczasowych kontyngentów taryfowych dla Brazylii. Brytyjczycy otrzymali wówczas kontyngent na poziomie 79,9 tys. ton mięsa drobiowego w skali roku. Po długich negocjacjach, Brytyjczycy i Brazylijczycy osiągnęli porozumienie w sprawie zwiększenia wielkości kontyngentów.

Zdaniem analityków Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) ostatnie lata są dla Brazylijczyków wyjątkowo korzystne w zacieśnianiu relacji handlowych z Wielką Brytanią. Zapadły decyzje strategiczne, które będą korzystne długoterminowo dla rozwoju sprzedaży eksportowej przez największego eksportera drobiu na świecie. W kwietniu 2023 roku Brytyjczycy opublikowali zaktualizowane kwoty na import mięsa drobiowego pochodzącego z Brazylii. Wielka Brytania rozszerzyła kontyngent importowy dla mięsa drobiowego przywożonego z  Brazylii o 20,7 proc. Z kolei w lipcu 2023 roku Wielka Brytania i Brazylia osiągnęły porozumienie w sprawie udzielania zezwoleń na eksport mięsa drobiowego z Brazylii na brytyjski rynek. Brytyjczycy przywrócili możliwość zatwierdzania brazylijskich zakładów według systemu prelisting ’u. Zastosowanie modelu „pre-listing” pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie autoryzacji i dopuszczenie zakładów eksportujących. Wystarczy, że podmioty zainteresowane sprzedażą eksportową na rynek Wielkiej Brytanii zostaną zatwierdzone przez brazylijskie władze, a nie będzie konieczności przeprowadzenia indywidualnych audytów zakładów przez właściwe służby kraju europejskiego. Brazylia wyraziła zadowolenie z przywrócenia uproszczonych metod wydawania zezwoleń eksportowych. W opinii Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA) decyzja Wielkiej Brytanii pozwoli większej liczbie brazylijskich zakładów uzyskać dostęp do  jednego z największych światowych rynków konsumenckich o wysokiej wartości dodanej.