Informacje

Chiny zniosły cła na brazylijski drób

Chiny zniosły cła na brazylijski drób

Chińskie władze zakończyły proces antydumpingowy wobec brazylijskiego przemysłu drobiarskiego w ramach którego wprowadzono w 2019 roku tymczasowe cła w wysokości od 17,8 proc. do 34,2 proc. na produkty drobiowe eksportowane z Brazylii. Przedstawiciel Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA) podkreślił, że zniesienie obciążeń celnych przez Chiny spowoduje, że Brazylia będzie ponownie konkurować na równych zasadach  z innymi eksporterami na rynek azjatycki.  Obecnie Brazylia jest głównym eksporterem świeżego mięsa kurcząt do Chin.

Relacje handlowe  Brazylia – Chiny dowodzą potęgi brazylijskiej branży drobiarskiej. Pomimo istniejących obciążeń antydumpingowych wielkość sprzedaży brazylijskich kurczaków na rynek chiński w 2023 roku wprawiała w osłupienie. Chiny w minionym roku pozostały największym odbiorcą brazylijskiego drobiu. Ubiegłoroczną sprzedaż na rynek chiński cechował bardzo wysoki wzrost w obliczu spadającej chińskiej produkcji drobiu. Rejestrowano miesięcznie nawet kilkudziesięcioprocentowe zwiększanie wolumenu zamówień przez chińskich importerów w porównaniu do roku 2022. Należy się spodziewać, że przychylność chińskich władz w odniesieniu do polityki celnej w handlu z Brazylią będzie bardzo korzystnym impulsem do wzrostu eksportu i wzmocnienia obecności brazylijskich firm w Chinach - ocenia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W całym 2023 roku Brazylia ustanowiła nowy rekord w eksporcie mięsa drobiowego. Po raz pierwszy w historii Brazylijczycy przekroczyli granicę 5 mln ton w sprzedaży międzynarodowej. Sprzedaż eksportowa brazylijskiego mięsa kurcząt rzeźnych (w tym wszystkich produktów, zarówno świeżych, jak i przetworzonych) wyniosła 5,138 mln ton, co oznacza wzrost o 6,6 proc. w porównaniu do roku 2022.